„V současné době je zveřejněn na úřední desce Jihomoravského kraje záměr prodeje areálu staré nemocnice ve Znojmě s tím, že nabídky lze podávat do devátého prosince. V případě, že by do tohoto termínu kraj neobdržel žádnou nabídku, rozhodneme o dalším postupu," vysvětlila mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančiková.

V areálu sídlí dosud například lékařská záchranná služba a jsou zde infekční a psychiatrické oddělení, které se mají za dva roky přestěhovat. „Kraj prodává celý areál s výjimkou léčebny dlouhodobě nemocných za nejvyšší nabídkovou cenu, minimálně však za dvaasedmdesát milionů pět set tisíc korun," potvrdil před časem Jiří Klement z krajského úřadu.

Dodal, že případný zájemce musí počítat s tím, že další dva roky v areálu zůstanou záchranná služba, infekční a psychiatrické oddělení, které se v budoucnu mají přestěhovat do nové nemocnice.

Obavu nad současným technickým stavem budov vyjádřil opoziční zastupitel Jiří Kacetl. „Dle mého názoru není možné čekat další dva nebo tři roky. Na rohu nemocniční budovy naproti soudu odpadávají obrovské kusy omítky. V situaci, kdy kraj budovu prodává, již do ní ale zřejmě nebude investovat peníze. Zájemce o koupi možná odrazuje fakt, že v areálu mají ještě do roku 2015 zůstat některá oddělení nemocnice. Navíc, většina budov asi přijde strhnout. Dobré je, že město bude mít kontrolu nad vnitřním využitím celého prostranství v podobě regulačního plánu," uvažoval historik a opoziční zastupitel.

Územní plán počítá s využitím areálu staré nemocnice pro bydlení, občanskou vybavenost, případně komerční využití.

Útlum developerských aktivit v regionu a příliš vysokou cenu vidí za současným nezájmem o koupi znojemský odborník na realitní trh. „Cena je stanovena dle mého názoru příliš vysoko. Problém je s využitelností starých budov. Jen likvidace by si vyžádala asi dvacetimilionové náklady. Developerským projektům navíc doba příliš nepřeje," uvažoval Lubomír Vašík ze znojemské realitní kanceláře. Dodal, že si umí v některé z budov představit krásné byty, které by ak prodej komplikovaly vysokými provozními náklady.

„Lidé se zajímají, kolik zaplatí za provoz. A obávám se, že o velké byty s vysokými stropy by nebyl příliš velký zájem," dodal Vašík s tím, že pro investory by mohla být stará nemocnice lákavou nabídkou před nějakými šesti lety.

Nutnost snížit cenu poté, co se po několika měsících nepřihlásí žádný zájemce, potvrdil i další realitní makléř. „Vždy záleží na prodávajícím, ale stanovenou cenu testujeme měsíc, maximálně dva. Pokud není žádná odezva, musíme rychle zareagovat. Doba je navíc taková, že o podobné nabídky či nákladné projekty investoři neprojevují zájem," uzavřel makléř Kamil Dřevojan.

Nejstarší budovy v areálu pocházejí z roku 1760. Některé z nich jsou již nevyužívané. Areál leží na okraji městské památkové rezervace.