„O tom, jaký máme s areálem záměr, budeme veřejnost včas informovat poté, kdy zastupitelé prodej schválí,“ řekla Deníku jednatelka společnosti Nailis77 Petra Tejralová.

Starou nemocnici a její budovy dobře zná znojemský architekt Jan Hora. „Pro město je zdravé, když se může rozrůstat uvnitř. Místu by do budoucna slušela rezidenční čtvrt s malými obchody,“ podotkl Hora.

Jablka. Ilustrační foto.
Místní jablka budou vzácná. Kvůli mrazům

Podle veřejně dostupných informací je znojemská společnost Nailis77 následníkem společnosti Sutex Real, kterou založil v roce 1997 znojemský podnikatel Marek Tejral. Ten je zároveň podílníkem ve společnosti, která vlastní znojemský hotel Bermuda. Od loňského listopadu je jedinou jednatelkou společnosti Nailis77 Petra Tejralová. Firma se zabývá velkoobchodem a maloobchodem, hostinskou činností či prodejem lihu a lihovin.

Nemocnice ZnojmoVlastníkem staré nemocnice je kraj, který ji poprvé nabídl k prodeji 29. listopadu 2012. Svou nabídku zopakoval během pěti let desetkrát. Původně kraj požadoval dvaasedmdesát milionů korun. Po opakovaných marných nabídkách se radní rozhodli nemocnici prodat za nejvyšší nabídnutou cenu.


Předchozí vážný zájemce nabízel za areál šestačtyřicet milionů korun, ale od záměru nakonec ustoupil. „Jsem ráda, že se nám podařilo v krátké době najít nového kupce,“ řekla náměstkyně hejtmana pro majetek Taťána Malá.

V rozlehlém areálu funguje stále infekční oddělení a léčebna dlouhodobě nemocných. Ostatní oddělení se postupně přestěhovala do nové nemocnice.

Kupec pro starou nemocnici je pro mnohé pozorovatele pozitivní zprávou. „Je dobře, že kraj areál prodal. Cena byla mnohem nižší, než původní, ale to se dalo očekávat. Doufám, že stará nemocnice brzy najde nové využití,“ uvažoval znojemský odborník na realitní trh Kamil Dřevojan.

Majitel musí počítat s tím, že hlavní budova je nově kulturní památkou. Dříve byla památkově chráněná nemocnice jako celek.
Stará nemocnice s vchodem ve Vídeňské ulici ve Znojmě vyrostla v letech 1906 – 1908 za působení starosty Henricha Hommy a byla původně městskou nemocnicí.

Tamarín žlutoruký. Ilustrační foto
O malé tamaríny se v hodonínské zoo starají sourozenci