Tenisté, volejbalisté, temperamentní děti i pohybu lační senioři mohou už teď využívat na břehu řeky Dyje moderní areál. Kromě víceúčelového hřiště s umělým povrchem jsou v budově k dispozici čtyři klubovny včetně výtvarné dílny, velká společenská místnost s audiovizuální technikou, informační centrum, výstavní prostory, úschovna kol a sociální zařízení. „Jsem rád, že se celý areál podařilo dokončit v termínu. Už teď zájemci využívají hřiště na beachvolejbal či víceúčelovou plochu s umělým povrchem,“ řekl vedoucí centra David Gros.

Vodárna je rozdělená na dvě části. „Jednu část budeme využívat po celý rok. V druhé bude od jara do podzimu fungovat informační centrum, které bude zaměřené především na turismus. Plánujeme zde i společné výstavy se Správou Národního parku Podyjí a s Jihomoravským muzeem. Cyklistům bude příští rok sloužit i úschovna kol a zavazadel,“ popsal Gros.

Za hodinový pronájem už fungujícího beachvolejbalového hřiště zaplatí zájemci sto korun, za hodinovou hru na polyuretanovém povrchu multifunkčního hřiště pak o dvacet korun víc. „Pro skupinky dětí a mládeže do osmnácti let stanovíme jen symbolickou cenu v řádech několika desetikorun. Už zde funguje kroužek zumby, což je latinsko-americký tanec promíchaný s aerobikem. V jedné klubovně jsou vodáci, ve výtvarné dílně se budou děti učit pracovat s keramikou. Nabízet budeme i kurzy první pomoci,“ vypočetl Gros.

Volejbal si už na hřišti zahrály i děti, které tu trávily s Cyklo klubem Kučera prázdninové dny. „Jsem tu poprvé a už se těším, až si s kamarády zase někdy zahrajeme volejbal. Nejvíce se mi líbí právě povrch hřiště,“ řekli Adam Štraus a Petr Kabilka.

Celá oprava vyšla na dvacet milionů korun. „Město zaplatilo šest a půl milionu korun, dotaci jsme získali z Regionálního operačního programu Jihovýchod,“ informoval místostarosta města Jan Blažíček.

Zdevastovaný areál město koupilo od Povodí Moravy. „Přivítali jsme návrh vodáckého oddílu Neptun, který přišel s projektem přestavby areálu na volnočasové centrum. Projekt se nám líbil zejména proto, že prostor mohou využívat všechny věkové skupiny,“ řekl místostarosta.

Dodal, že firma, která vodárnu přestavovala, to dokázala za neuvěřitelných sto dvaašedesát dní.
Provozovatelé teď zvou zájemce, kteří se chtějí pravidelně scházet, aby se přihlásili. „Právě pro ně tady jsme, zázemí máme velice slušné,“ lákal vedoucí centra. Lidé jej mohou kontaktovat na e-mailu david.gros@vodaci.org.

Nápad vybudovat v polorozpadlém areálu bývalé vodárny centrum pro děti vznikl v hlavě Davida Grose už před osmi lety. „Nekonečně dlouho trvalo jen to, aby si město Znojmo a Povodí Moravy ujasnilo, komu vůbec objekt patří. Na konci roku 2008 jsme pak začali připravovat projekt, rekonstrukce odstartovala v prosinci loňského roku, sedmadvacátého května bylo hotovo,“ dodal Gros.

Projekt vytvořil architekt Martin Navrkal. „Původnímu průmyslovému charakteru stavby jsme přizpůsobili navrhovanou novou koncepci, například členění stavby na temperované klubovny a místnosti pro dětské kroužky a naopak v netemperovatelných železobetonových bazénech jsme vytvořili netradiční výstavní prostory. Věžička objektu slouží pro vyhlídku údolím, zelené střechy jako arboretum místních rostlin. Snažili jsme se z původní zajímavé architektury městské vodárny zdůraznit a prezentovat maximum a zároveň vytvořit fungující a živé centrum pro děti a mládež,“ shrnul Navrkal.