Připomenout si časy, kdy lidé z každého výletu zasílali svým příbuzným a známým pohlednice, mohou všichni, kdo zavítají v těchto dnech do přednáškového sálu Domu umění na Masarykově náměstí. Dýchnou na ně časy, kdy lidé nebyli líní hledat poštovní schránky a svěřovat jim své pozdravy. Jihomoravské muzeum zde totiž vystavuje pohlednice, které tvoří jen malý zlomek z celého muzejního fotoarchivu.
Z historie pohlednic: Předchůdcem pohlednice byl korespondenční lístek, který zavedla jako první rakouská pošta v roce 1869 a nahradit měl především skládaný dopis. Tento krok se velmi osvědčil právě díky jednoduchému a daleko levnějšímu předávání zpráv, proto se k jeho postupnému zavedení přidaly i ostatní poštovní úřady. Pohlednice začaly vznikat v letech 1870 až 1895, za zlatý věk pak historikové pokládají období mezi lety 1896 až 1915. Prakticky všechny pohlednice mají svou klasickou podobu: obrazová strana obsadila úplně původně stranu pro sdělení, malá část plochy určená pro krátké sdělení je obvykle zakomponovaná do obrazové části na okraji. Pro adresu byla zpočátku vyhrazena celá rubová strana pohlednice. A po roce 1905 byla pro adresu vyhrazena už jen půlka adresní strany a druhá půlka už sloužila ke sdělení. K růstu zájmu o pohlednice výrazně přispěly i tiskové techniky. Vedle litografie, která v tomto období u pohlednic dosáhla vrcholu, se používal i světlotisk a rastrový knihtisk.
Zdroj: www.mojepohledy.cz
Výstava je zaměřená na pohlednice Znojma a okolí konce devatenáctého a průběhu dvacátého století. „Nejstarší pohlednice ve sbírce pochází z roku 1898, nejmladší potom z roku 2007, nejvíce jsou zastoupeny pohlednice z období let 1900 – 1930," přiblížila kurátorka výstavy Alena Vysočanová.
Jak doplnila, nejstarší pohlednice ze sbírek muzeum nabídlo ke zhlédnutí návštěvníkům. Jedná se o Pozdrav ze Znojma, který nabízí pohled na starý železniční most a město Znojmo v pozadí z roku 1898.
Poměrně vzácný je také celkový pohled na město Znojmo z protějšího břehu řeky Dyje, pohled na hrad, kostel svatého Mikuláše, radniční věž, hradby, nebo Koželužskou ulici z roku 1898. „Celkově velmi vzácné jsou litografické pohlednice, vydávané na přelomu devatenáctého a dvacátého století," doplnila Vysočanová.
Sbírku pohlednic muzeum doplňuje vlastním sběrem, dary a především potom nákupy, hlavně od soukromých sběratelů.
Mezi ně patří také známá znojemská sběratelka pohlednic Miroslava Klimtová. „Pohlednice sbírám déle než čtyřicet let. Začala jsem v roce 1968 s malovanými, například Josefem Ladou. Pak mi manžel přivezl sto let starou pohlednici Znojmo, a bylo rozhodnuto," vzpomíná s úsměvem Klimtová s tím, že to byl začátek velké sběratelské vášně.
Nejdříve se za svůj koníček styděla. „Měla jsme za to, že se hodí pro malé děti nebo důchodce. V zaměstnání jsem o tom proto vůbec nemluvila a svou zálibu považovala za něco nepatřičného," naznačila sběratelka.
Až po odchodu do důchodu se své zálibě věnuje naplno. „Měla jsem čas vše uspořádat a zároveň jsem zjistila, že podobnému koníčku se věnuje řada lidí v republice," řekla Klimtová s tím, že jde o krásné a smysluplné vyplnění volného času. Formou komentovaného promítání starých fotografií a pohlednic seznamuje své příznivce s tím, jak vypadlo Znojmo kdysi.
Dalším sběratelem z našeho regionu je například Bohumil Švec, který shromažďuje pohledy ze Znojemska a Moravskokrumlovska. Před více než třiceti lety objevil po zemřelém strýci, profesoru Františku Brandtovi, krabici s pohlednicemi, které setřídil a vytvořil dvousetstránkovou knihu.Před pěti lety za ni dostal dokonce ocenění od znojemského Okrašlovacího spolku. I raritu z roku 1890, spolu s dalšími pěti stovkami reprodukcí starých pohlednic, si mohou lidé prohlédnout v jeho knize Pozdrav ze Znojma.
Pokochat se pohlednicemi ze sbírek muzea mohli lidé v minulosti pouze sporadicky. Za posledních patnáct let muzeum pořádalo jen dvě výstavy pohlednic. V zimě na přelomu let 2003 a 2004 to byla výstava nazvaná Vánoce na pohlednicích a předtím v roce 2002 si mohli návštěvníci Znojma i jeho obyvatelé připomenout Velikonoce na pohlednicích. „Nynější výstava je přístupná do šestadvacátého dubna. Pak ji čeká krátké přerušení a přednáškový sál zaplní expozice s názvem Zvláštní lidé," sdělila ředitelka muzea Vladimíra Durajková.
Jak doplnila, po čtvrtém květnu budou moci návštěvníci znovu obdivovat pohlednice, a to až do třiadvacátého května. Dům umění je přístupný od úterý do soboty, a to vždy od deváté hodiny ranní do půl dvanácté. Po polední přestávce bude přednáškový sál znovu přístupný, a to až do páté hodiny odpolední.