Nepříjemně zaskočení jsou příbuzní starších lidí, kteří žili v panelovém domě naproti znojemské nemocnici. Soukromá společnost se v budově starala často o nemohoucí důchodce. Nedávno však musela téměř dvacítka obyvatel nenadále odejít. Důvod zůstal nejasný.

Příbuzní jen těžko skrývají rozhořčení. Jsou šokovaníz přístupu firmy i částečně Jihomoravského kraje, kterému budova patří. Jednadevadesátiletou matku měl v domě například Jiří Sobol ze Znojma. „Beru si ji k sobě domů. Nikdo jim včas a s předstihem neřekl, že tam končí. K prvnímu říjnu pak personál dostal výpověď, a když není personál, nemůžou tam být ubytovaní staří lidé,“ zlobil se Sobol.

Svého příbuzného měla v domě také Hilda Malátová. „Náš třiasedmdesátiletý strýc je hůř pohyblivý. Ve Znojmě byl asi rok a měl tam veškerý komfort. Jediné místo, které jsme pro něj našli, je v ubytovně v Uherčicích. Je to tam ale hrozné,“ nastínila Malátová, která se sama stará o dva staré a nemocné rodiče.

Co bylo skutečným důvodem ukončení smluv s ubytovanými, není jasné. Společnost Advantis Medical se redaktorům Deníku Rovnost ani po opakovaném pokusu o kontaktování nevyjádřila.

Smlouvu o pronájmu měla společnost s Nemocnicí Znojmo. „Pronajímali jsme jim prostory. Vedle toho jsme zajišťovali i stravu pro klienty. K provozování obdobných služeb nemáme oprávnění, tudíž nemůžeme žádné klienty převzít,“ informovala mluvčí Nemocnice Znojmo Petra Veselá.

Kraj potvrdil, že dům chtěl již dříve prodat. Nepodařilo se. V prvním kole takzvaného nabídkového řízení se totiž nepřihlásil žádný zájemce.

Krajští úředníci se o osudy lidí, kteří náhle zůstali bez střechy nad hlavou, zajímali. Byli přímo na místě. „Pracovníci našeho úřadu a oddělení sociální prevence města Znojma se dohodli na spolupráci při zajištění návazné služby pěti nájemníků. Ostatní měli podle poskytnutých informací služby již zajištěny. Některé jsme přijali do pobytových sociálních služeb, zbylí jsou zpět v péči rodin,“ uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Podle zjištění Deníku Rovnost není zcela vhodné dávat své stárnoucí příbuzné do podobných zařízení. „Šlo o čistě soukromou společnost, která těmto lidem poskytla ubytování a dohodla se s nimi na nějakých službách. Fakt, že ta společnost neměla registraci, ale neznamená, že něco dělala protiprávně,“ reagoval vedoucí sociálního odboru znojemské radnice Stanislav Maar.