Další díly seriálu Rozhovory se starosty čtěte ZDE

Rázný, přitom příjemný šestatřicetiletý Petr Beck sedí ve starostenském křesle v Plavči první volební období. Nechtěl se vzdát své profese stavebního technika, proto se svou práci snaží nyní skloubit se starostováním. Narodil se v Plavči, dětství prožil v nedalekých Mikulovicích. Potom se opět přestěhoval do Plavče. V dnešním rozhovoru mluví o svých začátcích i o dalších plánech.

Vaše profese stavebního technika je poměrně náročná. Jak se dá skloubit se starostováním?
Lidé si museli zvyknout, že starostu nezastihnou na úřadu během dne. Naučili se, že mě mohou navštěvovat v odpoledních hodinách a potom i doma. Velkou výhodou je, že mám přehled ve věcech, které se týkají stavebnictví.

Znamená to, že máte úřad i doma?
Taky někdy, hlavně o víkendu. Přesto, že mám náročnou práci, zvládám starostování zatím celkem dobře. Práci mi toleruje i rodina.

Nechtěl jste raději sedět ve starostenském křesle jako uvolněný starosta?
Ne. Šel jsem do voleb s tím, abych byl neuvolněný. Nechtěl jsem ztratit své povolání. Myslím si, že na tak malou obec je to zbytečné.

Kolik žije v Plavči lidí?
I s domovem pro seniory máme čtyři sta sedmdesát obyvatel.

Je pro vás DPS přínosem?
Určitě, protože zde hodně místních našlo práci.

Proč jste se vůbec vrhl do politiky?
Nejsem žádným nováčkem, už dvě volební období jsem pracoval v zastupitelstvu. Naposledy jsem kandidoval za stranu Změna a ono to vyšlo.

Čemu přičítáte, že jste měl nejvíc hlasů?
Řekl bych, že se zapojila mladší generace. Lidé ve vsi chtěli změnu, proto se přiklonili na naši stranu. Bývalý starosta už zde působil dvacet let. Určitě toho pro obec udělal hodně, ale některé věci zůstávaly zajeté ve stejných kolejích.

Můžete být konkrétnější?
Například byly rozpory v tom, že vedení se málo snažilo sehnat peníze pro obec z jiných zdrojů než vlastních. Určitě mohlo využít více výzev k podání dotací.

Znamená to, že nyní se jich snažíte podat víc?
Určitě ano. Například hned po nástupu jsme nechali zpracovat projekt na veřejnou zeleň. Konkrétně by zde měla vyrůst alej se stromořadím a parčík. Nyní budu chystat energetický audit.

Co máte dál v plánu?
Chtěli bychom se podívat na budovu školky. Pokud dostaneme dotaci, školku bychom opravili. Potřebuje například nová okna a zateplení.

Většinu malých obcí trápí kanalizace. Co trápí vás?
I u nás je to hlavně kanalizace. Už jsme podávali žádost o dotaci. V listopadu se dozvíme, jestli jsme uspěli.

Vzpomínáte na vaše začátky při nástupu do funkce starosty?
Dá se říct, že v podstatě stále nastupuji. Jsem neuvolněný starosta, tak čas na úřadě trávím po odpolednech. Pořád se s chodem úřadu seznamuji. Když potřebuji poradit, mohu se obrátit i na bývalého starostu, který je dosud v zastupitelstvu.

Co všechno by jste chtěl za vaše volební období zvládnout?
Určitě na prvním místě stojí kanalizace. Jenže v tomhle případě nevím, jak dopadneme s výzvou. Potřebujeme dobudovat část chodníků v nové ulici. Už jsme na ni dostali i dotaci. Chceme dodělat zeleň a výstavbu multifunkčního hřiště.

S jakým ročním rozpočtem obec pracuje?
Rozpočet obce je kolem čtyř milionů korun, nejsme zadlužení. Podařilo se nám z vlastních zdrojů připravit dvacet stavebních míst. Ale to byla zásluha ještě minulého vedení obce.

Máte ještě v Plavči nějaká volná místa ke stavbě rodinných domků?
V jedné lokalitě směrem k přehradě máme ještě tři stavební místa. Přímo v obci budou k dispozici další dvě.

V komunální politice se pohybujete už devátým rokem. Neláká vás třeba i vyšší politika?
Tak to vůbec ne. Úřadovat v Plavči jsem chtěl, ale vyšší politika mě vůbec neláká. Chtěl jsem především změnu. Ale po půl roce je těžké dělat závěry. Půlroční práce ve funkci starosty zatím nelituji. A pokud bude všechno klapat jako dosud, chtěl bych v této práci pokračovat i v příštím volebním období.

Určitě za vámi chodí lidé s nejrůznějšími požadavky. Čeho se nejvíce týkají?
Především chodí s otázkou, kdy bude kanalizace. Trápí nás i řidiči, protože projíždí obcí nadměrnou rychlostí.

Jste pracovně vytížený muž. Máte čas i na své koníčky?
Moc ne, ale chodím občas rybařit. Jezdím na výpravy i do Maďarska, chytat větší kapry. O víkendu jsem si byl zarybařit v Podhradí nad Dyjí. Je to koníček, na který si musím udělat čas.

Petr Beck
- Bez stranické příslušnosti, kandidoval za stranu Změna
- Věk: 36 let
- Narodil se v Plavči, dvanáct let žil v Mikulovicích
- Bydliště: Plaveč
- Povolání: stavební technik
- Rodinný stav: ženatý, dvě děti
- Vzdělání: středoškolské