Do křesla starosty města Znojma usedl včera odpoledne třiatřicetiletý sociální demokrat Vlastimil Gabrhel. Ten na postu prvního muže radnice střídá svého stranického kolegu Zbyška Kaššaie, který na svou funkci i kvůli rozepřím uvnitř koalice před týdnem rezignoval.

Gabrhel se narodil v Uherském Hradišti, vystudoval střední lesnickou školu a poté krajinné inženýrství na brněnské Mendelově lesnické univerzitě. Do Znojma se přistěhoval v roce 2001. „Jako živnostník jsem tu měl soukromé aktivity. O rok později jsem potom vstoupil do znojemské sociální demokracie. Jako každý mladý člověk jsem měl předsevzetí, že něco udělám pro místo, ve kterém žiji. A rovněž principy sociální demokracie mi nejsou cizí,“ říká nejmladší znojemský starosta v historii.

Jaké je vaše dosavadní zaměstnání?
Dosud jsem pracoval ve firmě Stavcert Praha jako vedoucí auditor systému managementu. Velice zjednodušeně řečeno: posuzovali jsme shodu nejrůznějších stavebních projektů či technologických postupů s legislativou, certifikaci výrobků a podobně.

Do zastupitelstva jste byl vloni zvolen poprvé a jen necelý rok nato jste už starostou. Co jako starosta říkáte na audit radnice za minulé volební období?
Na můj vkus je to moc velký elaborát na to, aby se s tím dalo jednoduše naložit. Audit navíc není skoro vůbec zaměřen na bývalé vedení radnice, nikde tam třeba nepadlo jméno bývalého starosty Petra Nezvedy. K tomuto materiálu se budeme muset ještě jednou postavit jako celá rada. Auditorská zpráva je určitě jednou z věcí, kterou se budeme znovu zabývat.

Jak moc jde podle vás postoupit v otázce informační otevřenosti znojemské radnice?
Předpokládám, že nová pravidla otevřenosti nastavíme poměrně rychle. Jednoduchým krokem bude třeba už to, že vždy hned druhý den po zasedání rady města uděláme tiskovou konferenci a veřejnost seznámíme se závěry jednání rady prostřednictvím médií. O dalších krocích k větší otevřenosti budeme rovněž jednat v rámci naší koalice a městské rady.

Jak jste daleko s otevřenějším systémem zadávání veřejných zakázek?
Už delší dobu bádáme nad pravidly, jak tuto věc uskutečnit. Teď máme příležitost s tím pohnout. Navíc máme zaplacené právní služby, které by nám s touto věcí měly pomoci i po právní stránce. I těmito věcmi teď chceme ukázat znojemské veřejnosti, že to se změnou myslíme vážně.

Čtěte také:Znojmo má nového starostu. Je jím Vlastimil Gabrhel