VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strany se dohodly: starostou bude Zbyšek Kaššai

Znojmo - Po úterním jednání je jasné složení vedení Znojma. Starostou bude Zbyšek Kaššai, místostarostou Pavel Balík, v radě zasednou i nestraníci. Trojkoalici podpoří komunisté.

20.10.2010 102
SDÍLEJ:

Zbyšek Kaššai.Foto: Archiv ČSSD

Sociální demokrat Zbyšek Kaššai starosta, lidovec Pavel Balík místostarosta. V radě města čtyři sociální demokraté, dva lidovci a tři nestraníci. K tomu podpora komunistů v zastupitelstvu. To je výsledek tajenky, která ležela před znojemskými politiky po víkendových volbách. A jejich vítězové se spolu s dalšími stranami domluvili včera před devátou hodinou večerní na jejím vyřešení.

„Dnes byl vytvořen základ ke stabilní koalici na znojemské radnici. Na uzavřeném jednání se sešli zástupci ČSSD, Sdružení nestraníků, lidovců a KSČM. Výsledkem jednání je shoda na vytvoření koalice sociální demokracie, nestraníků a lidovců, která bude smluvně podporována komunistickou stranou. Model umožní zástupcům všech čtyř stran podílet se na zásadních rozhodnutích, které se týkají rozvoje města,“ informoval včera večer již téměř jistý budoucí starosta Znojma Kaššai.

Koaliční dohoda mezi sociální demokracií, KDU-ČSL a nestraníky má být podepsána v nejbližších dnech. „Stejně tak bude podepsána i smlouva o spolupráci mezi trojkoalicí a KSČM,“ doplnil Kaššai.

Podle něj je jednoznačná shoda na osobě starosty. „Všechny spolupracující strany nominují do funkce starosty Zbyška Kaššaie. Pracovní název koalice je Tři plus jedna pro Znojmo,“ řekl vítěz voleb.

Kromě Kaššaie je známé i další jméno vrcholného politika města Znojma. „Jedním z místostarostů bude Pavel Balík. Ohledně dalšího personálního obsazení si ještě strany nechaly čas na rozmyšlenou,“ doplnil Kaššai.

Jasné je naopak složení městské rady. „Budou v ní čtyři sociální demokraté, tři nestraníci a dva lidovci,“ upřesnil Kaššai. Komunisté pak obsadí pravděpodobně místa ve dvou výborech.

Spokojený s výsledkem jednání je i nynější a s největší pravděpodobností i budoucí místostarosta Balík. „Jsem spokojený jak s vytvořením trojkoalice, tak s přizváním komunistů. Tedy s modelem tři plus jedna. Ve všech subjektech jsou lidé, které znám jako seriózní partnery. To je základ. Myslím si, že mezi námi bude shoda při případných prodejích majetku, jak se to už jevilo v předvolebních prohlášeních. Budeme hledat, i třeba při prodejích bytů, řešení rozumné pro město Znojmo,“ nastínil Balík.

Ten předpokládá, že nová městská vláda zadá jako jednu z prvních věcí vnitřní audit. „Na základě toho se pak bude připravovat rozpočet na další rok,“ dodal místostarosta.

Mimořádně spokojený s výsledky jednání je i lídr Sdružení nestraníků Miloš Bogdan. „Panu Kaššaiovi se podařilo dát dohromady skupinu lidí, která šla jasně za cílem dohodnout se a cestou určitých kompromisů jsme k dohodě nakonec dospěli. Mohu potvrdit, že členové našeho sdružení Miroslav Kavka, Jiří Ludvík a Pavel Štohl zasednou v radě města,“ sdělil Bogdan.

Podle Bogdana k větším ústupkům ze strany Sdružení nestraníků nedošlo. „Analyzovali jsme předvolební prohlášení všech stran, které postavily své kandidátky. Už předem jsme věděli, s kým do koalice nepůjdeme. Věděli jsme, že sociální demokracie a KDU-ČSL jsou potenciálními partnery pro povolební vyjednávání. Výsledky voleb a zisk mandátů v zastupitelstvu pak výslednou dohodu vlastně umožnil,“ naznačil Bogdan.

Sdružení nestraníků se tak podařilo naplnit své sliby o tom, že nebude jednat ani s OMMO ani s ODS. „Jsem velmi spokojený, protože nám naše předvolební plány a vymezení vůči OMMO a občanským demokratům stoprocentně vyšly,“ zakončil Bogdan.

Jediný lídr komunistů Ludvík Hekrle nechtěl včera výsledek rozhovorů příliš rozebírat. „Dohodli jsme se na klubu, že to takhle uděláme. Víc k tomu nemám co říct, protože režii mají v rukou ti, kdo budou v radě. Byl to jejich návrh a my jsme jej přijali,“ řekl včera večer Hekrle. Komunisté původně šli do jednání se zájmem o přímou účast v radě města.

Hlavními poraženými jsou tak především ve volbách druzí občanští demokraté. Těm pravděpodobně zlomila vaz především korupční aféra a pokračující vyšetřování bývalého tajemníka radnice Vladimíra Krejčíře a neochota lídra modrých Petra Nezvedy postavit se problému čelem, když dokonce odmítl svolat zastupitelstvo, což mu přikazoval zákon.
I občanští demokraté měli včera schůzku místní rady a nově zvolených zastupitelů. „Vyzvali jsme na ní sociální demokracii k jednání o koalici, která by nebyla založena na přímé ani tiché podpoře komunistů,“ sdělil místní šéf ODS Nezveda.

Dodal, že o vznikající koalici měl jen neoficiální informace. „Její konečná podoba mě nepřekvapuje, vznikala ostatně zcela zřetelně už před volbami. Není k tomu co dodat, leda snad tolik, že nevím, kdo v této koalici bude opravdu pracovat,“ podotkl dosavadní starosta Znojma.

Nová koalice podle něj bude těžit z toho, co za čtyři roky udělala a připravila ta nynější. „Ale každý má právo ukázat, co umí. My jsme to podle mého názoru ukázali, “ shrnul Nezveda.

DANIEL SMOLA
a zpravodajové Deníku

20.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 102
SDÍLEJ:
Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

Tradiční hody ve Vracově začaly novým českým rekordem. V průvodu prošlo 566 účastníků oblečených v místních krojích.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení