Otec početné rodiny, politik, starosta, přísedící u soudu, fotbalový rozhodčí, ale také chovatel a šlechtitel drůbeže i myslivec. Tím vším je jednašedesátiletý rodák z Vranovské Vsi Jiří Peřinka.

Pane starosto, jak lze všechny vaše pracovní povinnosti a zájmy skloubit dohromady?

Je to náročné, ale jde to. Na obecním úřadě nejsem sám, ale vydatně mi pomáhají kolegyně, například místostarostka Jana Neulingerová i paní účetní a další zastupitelé. Fotbal dnes už pískám jen sporadicky a také s chovem slepic mi pomáhá asi sedm lidí. Faktem je, že dost času zabere i moje práce přísedícího u znojemského soudu. Musím vždy pečlivě nastudovat spis a v některých případech se některou věcí zabývám i několik dní. A myslivosti se věnuji jen když opravdu zbývá čas.

Když jste u lovu, jakou trofejí se můžete pochlubit?

Skolil jsem například jelena čtrnácteráka. Toho jsem střelil na Slovensku. Vybírám si místa, kam jezdím za kamarády na lov a východní Slovensko je úžasné. Je tam pěkná, divoká příroda i s medvědy. Ty jsem naštěstí nepotkal, jen jsem viděl jejich stopy.

A vaše chovatelská záliba? Co vlastně chováte?

Věnuji se genetice drůbeže. Šlechtím lehké nosné slepice, konkrétně Leghornky a Vlašky koroptví. Mám jich osmdesát nebo devadesát kusů a pomáhá mi s tím několik lidí. Nejde o chovatelství na výstavy. Druhy, které šlechtím, v Evropě příliš nejsou rozšířené. Je to pro mne zásadní relaxace. Drůbeži se věnuji pravidelně každé ráno. Starost o ni mi vezme hodinu času.

V padesáti letech vám lékaři diagnostikovali těžkou srdeční vadu. Co vše to ovlivnilo?

Věřící tomu říkají, že vám to daly sudičky do vínku. Já tedy musel na operaci. Donutilo mě to ukončit práci v Praze, kde jsem pracoval jako úředník na Ministerstvu zemědělství. Měl jsem na starosti pozemkové úpravy. Po operaci jsem se vrátil domů a později kandidoval v komunálních volbách.

Na postu starosty Vranovské Vsi dnes působíte druhé volební období. Když jste tehdy kandidoval, byl jste členem sociální demokracie. Později i u Zemanovců. Jak je to nyní?

Na obecním úřadě působím už dvacet let. Tedy jako zastupitel. Posledních šest let jsem starostou obce. Když jsem kandidoval, byl jsem členem sociální demokracie. Pak jsem se ale názorově rozešel s poslancem Ladislavem Skopalem, proti kterému jsem také kandidoval do senátu. Měli jsme střety, byly problémy. Pak si pan poslanec k sobě vzal Zbyška Kaššaie. Toho udělal ve Znojmě předsedou sociální demokracie. Tehdy jsem říkal, že to je hrob socdem ve Znojmě, že Kaššai do roka skončí. Ani to rok netrvalo…

Tehdy jste stále zůstával v sociální demokracii?

Chtěli mne tenkrát vyloučit. Já jim ale řekl, že na to nemají právo. Hned jsem však šel a požádal o přerušení členství. Nyní jsem členem sdružení Starostů jižní Moravy. Budu kandidovat v krajských volbách asi na třetím místě. Jsou mezi námi samí sociálně smýšlející starostové.

A jak to bylo se Zemanovci?

Ty jsem spoluzakládal. S Milošem Zemanem jsem dodnes kamarád. Do této strany ale nalezlo tolik nekvalitních lidí, že jsem Milošovi vysvětlil, že to nemá žádnou hodnotu a odešel jsem.

Jak tedy při zakládání nové strany docílit toho, aby měla kvalitní lidi, které budou lidi volit?

Je to problém. Zabránit se tomu nedá, ale musí se to vyplavit. Chce to čas. Nemůže nikdo po Zemanovcích chtít, aby za půl roku vyhráli volby. Milošovi jsem řekl, že to chce tak tři čtyři roky. Saze ve straně čas odfiltruje.

Politické spektrum se na levici tříští, vznikají další politické strany. Například další váš bývalý spolustraník Jiří Paroubek založil Lev 21, která už má na Znojemsku místní organizaci…

Už dlouho říkám, že levicové spektrum spolu musí jednat. Není to o tom, že Zemanovec je sociálně smýšlející člověk a nemluví přitom se sociálními demokraty. Sociální demokraté už na to přišli. Nemluvím tady o komunistech. A Lev 21? Ti mne vůbec neoslovili. Na jejich členy mám svůj názor. Jiřímu Paroubkovi jsem řekl, že do jeho strany nikdy nevstoupím. Z jednoho prostého důvodu. Když mi bylo nejhůř, on mi nepomohl.

Jak vnímáte práci sociálních demokratů na znojemské radnici?

Socdem se na Znojemsku bohužel zbavila lidí se zkušenostmi. Ve Znojmě dnes vládnou dva lidé, a není to starosta Gabrhel. Vládnou tam systémem: tohle mi pomůže v mém osobním životě, v mém podnikání, a nic jiné mě nezajímá. V tom je ten zakopaný pes. Starostovi Znojma chybí zkušený manažer, který by mu pomohl. Dnes to jinak nejde. Osobně už hezky dlouho nevidím, nečtu, nevím nic o práci sociální demokracie na Znojemsku. To, že lidé tuto stranu na Znojemsku volili, je jedna věc. Ale je to přece velká odpovědnost a napsat tam lidi, které vidíme na zastupitelstvu, kteří nic neznamenají a neumí… Vždyť ti komunisté je tam umlátí rádiovkama. Přitom to není tak složité, aby se sociální demokracie zase zvedla. Jenže Ladislavu Skopalovi už dnes o nic nejde…

Vy byste sociálním demokratům na Znojemsku pomohl?

Nemám problém obnovit členství. Jsem a zůstanu sociální demokrat.

Budete i dál kandidovat v příštích volbách do obcí?

Ne. Vedení Vranovské Vsi už nechám někomu mladšímu. Už jsem to řekl i kolegům ve zdejším obecním zastupitelstvu.

Jiří Peřinka

Věk: 61 let

Narozen: Vranovská Ves

Rodinný stav: ženatý, 5 dospělých dětí

Vzdělání: středoškolské

Bývalá profese: ministerský úředník

Stranická příslušnost: nestraník