Již potřetí je letos nominovaná na titul Starosta roku Šárka Ježková z Blížkovic. Mezi svými lidmi je zřejmě oblíbená, protože doporučení do účasti v soutěži zasílají pořadatelům právě obyvatelé vesnic.

„Nominační archy jsem podepisoval, stejně jako ostatní hasiči od nás ze sboru. Starostka je fajn, stará se o obec a vidí, co lidi potřebují. Na první pohled je vidět, jak jsou Blížkovice za poslední dobu zvelebené, děti mají například nové hřiště. V plánu je i rekonstrukce náměstí, brzy se dočkáme i nové kanalizace," nastínil starosta blížkovického sboru dobrovolných hasičů Miroslav Volf.

Ježková se letos uchází o titul již potřetí a je v Blížkovicích jediná, kdo dokázal obhájit titul starosty. První ženou obce je již druhé volební období.

Za Znojemsko soutěží také starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra a starostka Uherčic Vladimíra Pešková. Do obecní kasy vítěze poputuje čtvrt milionu korun. Starostové mají spoustu nápadů, jak částky smysluplně využít. „Určitě najdeme něco, co by mělo smysl. Napadá mě, že bychom nechali opravit cesty nebo zbudovali nové zázemí na hřišti," uvažovala Pešková. Dodala, že z nominace je mile překvapená. „Práce s lidmi je náročná, nikdy se nezavděčíte všem," zakončila uherčická starostka.

Skromný je v komentářích také Lubomír Vedra, který stojí v čele městyse v centru rekreační oblasti sedmým rokem. „Navrhla mě skupina lidí, někteří z nich jsou zastupitelé městyse. Dozvěděl jsem se o tom, až už bylo vše rozběhnuté. Je to soutěž jako každá jiná. Pokud by se náhodou stalo, že zvítězím i přes velkou konkurenci, mám spoustu nápadů, kam peníze investovat. Ale spíš bych nechal rozhodnutí na iniciátorech," podotkl vranovský starosta.

Soutěž pořádají společnosti ČSOB a Era ve spolupráci s Nadací VIA. O titul soupeří sedmasedmdesát starostů obcí do dvou tisíc obyvatel.

Nejvíce kandidátů na titul Starosta roku 2013 je letos v Jihomoravském kraji, kde je třináct nominovaných, z toho tři ze Znojemska.

Zaslané přihlášky nyní posoudí devítičlenná odborná porota, která v první fázi vybere třicet nejlepších. Tito nominovaní starostové a starostky vyplní krátký dotazník, na jehož základě komise už v září vybere pětici kandidátů postupujících do finálového kola.

„Sešlo se nám mnoho pěkných příběhů starostů, kteří se nebojí spolupracovat s obyvateli, spolky a firmami ve své obci. Vědí, že jejich osobní příklad může pomoci ke zlepšení života v celé obci. Soutěž pořádáme letos popáté," přiblížila projektová manažerka Nadace Via Renáta Vondráková.

Posláním Nadace VIA je podpora dobrých vztahů, spolupráce mezi neziskovými organizacemi, obecními samosprávami a podnikateli. „Lidé tak mohou převzít odpovědnost za prostředí kolem sebe, mluvit o něm a přemýšlet," dodala Vondráková.

Loňskou vítězkou se stala Vlasta Mokrá z Násedlovic na Hodonínsku. Obec má necelých osm set padesát obyvatel a téměř polovina podepsala tehdy nominaci. „Komisi oslovila svou živelnou povahou se srdcem na dlani. Umí spojit lidi a nadchnout je pro společnou věc," řekla tehdy Lenka Heřmánková z pořádající firmy Era.