Čeho je moc, toho je příliš. Nejdříve mne soud nezprostil viny za přepadení, které jsem neprovedl a nyní mne v novinách označuje starosta Jiří Peřinka za hlavu jakéhosi spiknutí lupičů. Tohle si tedy rozhodně nenechám líbit. To si v pondělí řekl Jaroslav Schindler mladší ze Znojma a zamířil rovnou na státní zastupitelství podat trestní oznámení.

Mladého muže, odsouzeného v takzvané kauze Justiční omyl za přepadení listonošek, ke kterým se však nikdy nepřiznal a za která byl nedávno odsouzen jiný muž, rozlítil článek v regionálním týdeníku. Za jeho vydáváním stojí z několika jiných trestných činů nyní obviňovaný Zbyšek Dřevojan.

Schindler v textu, který se tváří jako neškodná recenze na knihu, narazil na pasáž, ve které se píše o jeho údajné roli v několik let staré kauze přepadení pošťaček.

„Jak nám privátně sdělil přísedící Jiří Peřinka, senát v čele se soudcem P. Rujbrem má důkazy, že Schindler byl hlavou celého spiknutí lupičů a přepadení pošťaček zorganizoval,“ píše se v článku, který vyšel tento týden ve Znojemském týdnu.

Tato slova Schindlera doslova zvedla ze židle. „Tohle je opravdu nehorázné. Jakoby nestačilo, co jsme já i moje rodina slyšeli nedávno u soudu s člověkem, který se doznal ke všem loupežným přepadením. Teď mne navíc Peřinka, který byl v senátu soudce Pavla Rujbra jako přísedící, ve Znojemském týdnu obviňuje, že jsem všechno organizoval já,“ neskrýval zlost Schindler.

Dodal, že okamžitě po přečtení inkriminovaného textu šel podat trestní oznámení na Jiřího Peřinku pro pomluvu. „Od tohoto pána (Peřinky, pozn. red.) to považuji za vrchol drzosti, protože se zde jedná o naprostou pomluvu. Zdůrazňuji, že v těchto případech jsem byl neprávem odsouzen jako údajný spolupachatel na základě křivého obvinění Tomáše Čepury. V článku jsou absolutní nesmysly. Třeba to, že bych měl cokoliv společného ještě i s dalšími případy loupeží a že bych měl já cokoliv organizovat,“ napsal Schindler v trestním oznámení. Soud sice letos uznal za znojemská přepadení vinným nového pachatele, Schindlera však jeho viny nezprostil.

Staří známí

Starosta Vranovské Vsi se brání a tvrdí, že nic takového nikomu ze zmíněného týdeníku neřekl. „Text tohoto článku jsem nečetl. Nic takového jsem nikomu z redaktorů týdeníku ani Dřevojanovi neřekl,“ reagoval Peřinka.

Starosta zároveň potvrdil, že se s Dřevojanem asi dvacet let osobně zná a že se při různých situacích, spojených s projednáváním kauzy, setkával společně se soudcem zároveň i s redaktorkou Znojemského týdne. „Účastnil jsem se dokazování v terénu a dalších úkonů. Pokud jsem o tom hovořil, bylo to vždy v přítomnosti soudce a nějaké redaktorky, jejíž jméno si nevybavuji. Nic takového, co se píše v článku, jsem ale neřekl. Pro Znojemský týden byl Peřinka vždycky špatnej,“ doplnil Peřinka.

Článek, ve kterém týdeník píše o Schindlerovi jako o hlavě celého spiknutí, je podepsán jen šifrou –rzt–. Podle spolupracovníka týdeníku Františka Střechy, který poměry v periodiku dobře zná, dal do novin text sám Dřevojan. Ten s redaktory Znojemského deníku Rovnost dlouhodobě nekomunikuje. Opakovaně na ně navíc podává nejrůznější trestní oznámení. Policie dosud všechny případy odložila, protože se podle ní žádný trestný čin nestal.

K autorství inkriminovaného textu se ale Dřevojan nemá. „Co mám na to říct? Nic. Nevím, co vám tvrdí František Střecha. Jestli je však pravdou, že pan Schnindler podal na pana Peřinku trestní oznámení, tak se v té věci budu vyjadřovat jen policii,“ řekl Znojemskému deníku Rovnost Dřevojan.

Co tím sleduje?

Starosta Peřinka nyní zvažuje, že rovněž podnikne právní kroky. „Přemýšlím o tom, co pan Dřevojan tím vším vlastně sleduje. Člověk přijde do jeho redakce, dá tam inzerát na slepice, řekne na shledanou a je to. Já mám čisté svědomí. Zvažuji ale, že se kvůli tomuhle poradím s právníkem,“ naznačil Peřinka.