Bez starostky jsou necelý rok po komunálních volbách Miroslavské Knínice. Renatě Ryšavé vyslovili její kolegové v zastupitelstvu na poslední schůzi nedůvěru a pak ji odvolali z funkce. Obec dočasně vede nový místostarosta Jiří Balík. Policie prověřuje podezření ze zpronevěry na obecním úřadě.

„Sešly se nám určité indicie, že se na obecním úřadu dějí nestandardní věci. Probírali jsme je na pracovní schůzce zastupitelů, na kterou ale bývalá starostka nepřišla a možnost vysvětlit jednotlivé otázky nevyužila. Zastupitelstvo pak na své schůzi Renatě Ryšavé vyslovilo nedůvěru a odvolalo ji z funkce,“ sdělil místostarosta Balík.

Druhý místostarosta a bývalý první muž obce Petr Příkazský upřesnil důvod odvolání. „Paní Ryšavá bez vědomí zastupitelstva zvýšila počet zaměstnanců obce a přijala nového šéfa kanceláře obecního úřadu. O navyšování počtu zaměstnanců ale musí rozhodnout zastupitelstvo,“ uvedl Příkazský.

Knínickým obecním úřadem se mimoto zabývá hospodářská kriminálka. „Prověřujeme podezření ze zpronevěry na obecním úřadě v Miroslavských Knínicích. V této fázi vyšetřování nelze sdělit žádné další podrobnosti,“ potvrdila mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

O mnoho sdílnější nebyl ani místostarosta Balík. „Musíme nechat pracovat policii. Jde řádově o desítky tisíc korun, o kterých nevíme, kde skončily,“ sdělil místostarosta.

Sto tisíc korun?

Podle informací Znojemského deníku Rovnost se podezření týká výběrů peněz z obecního účtu v celkové hodnotě kolem sta tisíc korun. Odvolaná starostka ztrátu funkce i vyšetřování odmítla komentovat. „Nechci a nemohu k tomu nic říkat,“ uvedla pouze Ryšavá.

Kníničtí zastupitelé se k dalšímu jednání sejdou příští středu. Volbu starosty ovšem na pořadu nemají.
„Nyní se soustředíme na to, abychom dali úřad do pořádku, dohnali resty a pohnuli s projekty, které musíme dopracovat. O volbě nového starosty nás čekají ještě různé diskuse,“ podotkl Balík.

Obci přitom běží čas. Podle zákona musí novou hlavu obce zvolit do půl roku. V opačném případě zastupitelé přijdou o mandáty, na úřad nastoupí správce s omezenými pravomocemi a na pořadu dne budou nové volby.

Situaci navíc do jisté míry komplikuje to, že devět zastupitelů nemá vůbec žádné náhradníky. Byli totiž jediní, kdo loni dokázali dát dohromady kandidátku a jít do komunálních voleb.

„Uvědomujeme si, že se na nás lidé nyní dívají kriticky a přičítají nám odpovědnost za to, co se stalo. Myslím si ale, že nezodpovědné by nyní bylo právě rezignovat na mandát. Musíme spíše zachránit, co se dá a dokončit rozpracované projekty. Na podzim máme například žádat o dotaci na opravu návsi a silnice k čističce odpadních vod, která se propadá,“ upozornil Příkazský.