Dohodli se také na dalších personálních změnách, které mají odblokovat krizovou politickou situaci ve Znojmě. Změny musí ještě schválit zastupitelé na pondělním mimořádném jednání. „Ve vedení města budou dva uvolnění místostarostové, současný Karel Podzimek a Jan Grois. Jana Blahu za ANO nahradí Pavel Jajtner z KDU-ČSL a přibude Lukáš David z PRO Znojmo. Oba tito místostarostové budou pro město pracovat jako neuvolnění,“ upřesnil Deníku Rovnost místostarosta Jakub Malačka (ČSSD).

Členy znojemského hnutí ANO, které kvůli neshodám zůstává v opozici, vystřídá v Radě města Jakub Krainer z PRO Znojmo a lidovec Marek Venuta. Společně s novými místostarosty tak nahradí celkem čtyři radní za ANO.

Emin zámek v Šanově poskytuje domov lidem sníženou soběstačností a duševními poruchami.
Z krize pomohli domovu v Šanově dobrovolníci, nahradili personál s Covidem

Končící místostarosta Jan Blaha z hnutí ANO neskrývá zklamání. „ČSSD i přes uzavřenou novou koaliční smlouvu s námi na příští dva roky hledalo za nás náhradu až ji našli. Pokud v pondělí tuto rošádu zastupitelé schválí budeme jako zastupitelé aktivně dál pracovat ve prospěch občanů Znojma,“ uvedl Blaha.

Více místostarostů

Nelíbí se mu také navýšení počtu místostarostů ze tří na čtyři. „Kvůli pandemii budou finanční prostředky města omezené a přestože dva místostarostové budou neuvolnění, v součtu vyjdou dráž, než jeden uvolněný. Navíc vznikne další nová funkce uvolněného předsedy výboru pro územní a strategické plánování a nakládání s majetkem, což jsou další náklady,“ nelíbí se Blahovi.

Podle politologa Miloše Gregora z z Masarykovy univerzity v Brně výměna ukázala, jak silnou pozici Jan Grois má. „I přes požadavek, aby byl vyměněn, si udržel významný vliv na rozhodování ve vedení města. Jde o to, zda výměna funkce bude spíše formální a dál bude ovládat koalici a nebo se stáhne trochu do ústraní, proto, že ČSSD si uvědomila, že si Jan Grois vytvořil během posledního roku řadu odpůrců,“ uvedl Gregor.

Mácův rybník v Blížkovicích pokryl led, prohání se na něm už první bruslaři.
Bruslaři už testují první led. Mrazy míří k patnácti stupňům pod nulou

Změny projednají zastupitelé na mimořádném jednání v pondělí 18. ledna od tří hodin odpoledne. Nová koalice má k prosazení svých návrhů silnou převahu celkem devatenácti hlasů z celkových jedenatřiceti zastupitelů. Dohodli se navzdory dřívějším názorovým šarvátkám i požadavkům na odstoupení starosty Groise v důsledku jeho neúspěchu v podzimních senátních volbách.

Politická krize na znojemské radnici nabrala na obrátkách právě v říjnu po senátních volbách, v nichž starosta Jan Grois neuspěl. Členové opozice požadovali jeho odstoupení a nové uspořádání rady města. Zástupci KDU-ČSL a PRO Znojmo se kvůli tomu spojili s hnutím ANO, to však na poslední chvíli od dohody ustoupilo. V polovině prosince pak vyzval starosta Jan Grois (ČSSD) opoziční partnery k jednání o nové koalici a nabídl k dispozici křeslo starosty.

Rozdělení činností nového vedení Znojma:

• starosta Jakub Malačka (ČSSD) - investice, majetek, IT, územní plán, kancelář starosty, oddělení vnějších vztahů a Zdravé město Znojmo

• místostarosta Jan Grois (ČSSD) - oblast školství a odborů dopravy, vnitřní správy a přestupků

• místostarosta Karel Podzimek (ODS) bude mít i nadále na starost oblast kultury a sportu, odbor živnostenský a komunikaci s krajem

• místostarosta Lukáš David (Pro Znojmo) - Marketingová strategie cestovního ruchu města Znojma do roku 2030, meziregionální spolupráce, zastoupení města v ZnojmoRegion, odbor výstavby a finanční

• Místostarosta Pavel Jajtner (KDU-ČSL) - oblast sociální a zdravotní, odbor správní a komunikace s krajem

• Na pozicích radních zůstávají Vlastimil Tima a Tomáš Buršík (ČSSD)

• novými radními budou Jakub Krainer (Pro Znojmo) a Marek Venuta (KDU-ČSL)