Starostové ostatních měst v regionu své pozice obhájili a i tam musí vítězná uskupení absolvovat povolební vyjednávání. V Hrušovanech nad Jevišovkou, Jevišovicích ani Moravském Krumlově by ale nemělo dojít k nějakým nenadálým zvratům. „Jednáme se zástupci ostatních stran a do konce týdne budeme mít jasno. V tuto chvíli víme, že v koalici s námi budou opět lidovci, sociální demokraté a Svobodní. Čekáme na vyjádření ANO," přiblížil stávající situaci starosta Krumlova Tomáš Třetina. Doplnil, že většinu hlasů v zastupitelstvu již mají v tuto chvíli jistých. V Krumlově zvítězila TOP 09 dosavadního starosty Třetiny.

V Jevišovicích takřka všichni dosavadní zastupitelé své mandáty obhájili a z voleb vzešel jako vítěz stávající starosta Pavel Málek ze Sdružení pro Jevišovice, který vede město od roku 2008.

Budou pokračovat

„Na příští středu je neplánované ustavující zastupitelstvo, z kterého bych měl vzejít já jako starosta a dva místostarostové. Zvolíme si tedy vedení obce, výbory a komise a začneme pracovat. Nyní je to pro mě patová situace a příliš pravomocí v tomto přechodném období nemám," naznačil Málek, který v minulých volbách kandidoval za ODS a se stranou se rozešel zklamaný její politikou.

Hrušovanští se sejdou k jednání tento týden. „Vše je ale dané získanými hlasy a počtem mandátů," podotkl starosta Hrušovan Miroslav Miloš, který kandidoval za Nezávislé. Ti volby v Hrušovanech vyhráli s čtyřiatřiceti procenty a šesti mandáty.

Naproti tomu karty nejsou jasně rozdané v Miroslavi. Zatím není jasné, jak bude fungovat patnáctičlenné zastupitelstvo a kdo bude starostou a místostarostou. „Získali jsme čtyři mandáty a přepočty nejsou vůbec jednoduché, protože radnice má sedm koaličníků, kteří se vyprofilovali v minulých obdobích. Čeká mě nyní jednání s členy našeho sdružení," naznačil lídr vítězného sdružení a šéf správy majetku města Martin Plechatý. Dodal, že nebere na lehkou váhu, jak s výzvou voličů naloží. „Hlavně abychom nezklamali voliče a rozhodování bude důležité i pro další volby," doplnil Plechatý.

Jednání se svými kolegy má nyní v plánu také stávající starosta Augustin Forman. „Musím se sejít se svou kandidátkou, a dohodnout se s kým se sejdeme a a co navrhneme. Mám nějakou představu a uvidím, jestli návrh kolegové odsouhlasí. Výstup by měl být jasný do konce tohoto týdne," naznačil Forman s tím, že třetího listopadu by mohlo být ustavující zasedání zastupitelstva.

Zkušenosti mám, říká vítěz z Miroslavi
Miroslav – V příštích dnech toho Martin Plechatý zřejmě moc nenaspí. Má před sebou totiž nelehký úkol. Voliči jeho Sdružení pro rozvoj Miroslavi a Kašence vynesli na první místo v miroslavských komunálních volbách. Teď se proto Martin Plechatý pokusí sestavit nové vedení miroslavské radnice. Tvrdí, že zkušenosti s komunální politikou má dostatečné. Byl totiž řadu let zastupitelem a rovněž již usedl i v radě města. „Navíc jsem z pozice ředitele Správy majetku města pozoroval každodenní problémy v Miroslavi," podotkl. Plechatý kandidoval ve třech volebních obdobích za sdružení Pro přítomnost a budoucnost Miroslavi, kterou vedl nynější starosta města Augustin Forman.