Vysokou cenou požadovanou za znojemský Loucký klášter překvapil Úřad pro zastupování státu, který vyhlásil výběrové řízení na kupce areálu. Investoři musí přijít s nabídkou, že státu za možnost vynaložit stovky milionů na nutné opravy zaplatí nejméně sto šedesát milionů kupní ceny. Přihlášky mají úřadu poslat do šestého ledna.

„Za těchto okolností do prvního kola nepůjdeme. Zahraniční společnost má stále zájem i peníze na připravený projekt, ale tato cena je nepřiměřená,“ uvedl Radek Kocián, který spolupracuje s jedním z potenciálních kupců. Podle jeho slov by byla schůdnější jiná možnost.

„Byli jsme připraveni na to, že cena bude odpovídat ceně odhadní s tím, že se kupec zaváže ve stanovené době investovat dohodnutou sumu pod sankcí propadnutí smlouvy,“ dodal Kocián. Klášter podle jeho odhadu potřebuje opravy za zhruba půl miliardy korun.

„Úřad pro zastupování státu vyčerpal všechny možnosti, tedy nabídku jiným státním organizacím či bezúplatný převod na město Znojmo. Rozhodl proto o prodeji kláštera formou výběrového řízení,“ uvedla již dříve ředitelka brněnského pracoviště úřadu Lenka Kolaříková.

O bezúplatném převodu areálu kláštera jednali se státními úřady představitelé znojemské radnice. Zastupitelstvo ovšem nakonec od své žádosti o bezplatné získání areálu ustoupilo. Podmínky, které by muselo Znojmo splnit, byly podle představitelů města příliš tvrdé. „Další vývoj kolem Louky budeme sledovat, a s jakýmkoliv subjektem, který by klášter získal, jsme připraveni spolupracovat. Je ovšem předčasné mluvit o tom, jakou by mohla mít taková spolupráce formu,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Najdou se kupci?

Ohledně zájmu investorů je mírně skeptický. „Pokud se najdou, jen dobře. Ale nejsme si tak docela jistí, jestli ti, kdo se o koupi případně zajímali, nakonec do výběrového řízení půjdou,“ podotkl starosta.

Rovněž Kocián předpokládá, že do výběrového řízení příliš mnoho přihlášek nepřijde. „Pochybuji, že by do toho někdo šel. Banka na něco takového sotva dá peníze, už kvůli tomu, že bude porovnávat odhadní cenu a sumu požadovanou ve výběrovém řízení,“ podotkl.

O tom, jak složité je prodávat na Znojemsku historické areály, svědčí příběhy hradů a zámků. Zámek v Moravském Krumlově, propadlou bankovní zástavu zbankrotované firmy s ambiciózními plány, vydražila před čtyřmi lety za čtrnáct milionů výstavnická společnost Incheba. Svůj projekt obnovy zámku zatím nezahájila.

V Jaroslavicích, kde našli po letech jednání kupce pro tamní zámek, brání dokončení prodeje vleklý soudní spor. „Rakouský investor zámek koupil za deset milionů. Těsně před dokončením převodu přišli zástupci dědičky posledního vlastníka s žalobou na určení vlastnictví. Soudní spor stále pokračuje,“ řekl starosta obce Petr Zálešák.

S dlouhou řadou zájemců o koupi zámku jednali i představitelé Miroslavi. „Mnoho si jich zámek prohlédlo, s dalšími jsme vedli různá jednání. V současné době jsme v kontaktu s jedním konkrétním zájemcem,“ řekl místostarosta města Roman Volf.

CENY HISTORICKÝCH PAMÁTEK NA ZNOJEMSKU:
Zámek v Moravském Krumlově 14 milionů (prodáno v dražbě)
Zámek v Jaroslavicích 10 milionů (prodáno, soudní spor)
Zámek Hrušovanech nad Jevišovkou 5 milionů (zájemce jedná o ceně)
Zámek v Miroslavi okolo 10 milionů (včetně zakladních investic, bez konkrétního kupce)
Klášter v Louce (Znojmo) 160 milionů (stát hledá kupce)

Musí přesvědčit

„Pokud jde o cenu, obecná představa je asi taková, že by kupec u notáře složil například deset milionů korun a z té sumy pak platil nezbytné první opravy ve stanoveném rozsahu. Zbytek složené sumy, řekněme třetina, by byl pak vlastní kupní cenou,“ dodal Volf s tím, že přesné podmínky a částky by muselo schválit zastupitelstvo.

„Kupec by v první řadě musel zastupitele přesvědčit, že má reálný záměr i peníze na to, aby ho uskutečnil,“ poznamenal místostarosta.