Na neurčito odložil stát prodej znojemského Louckého kláštera. Úředníci hodlají čekat na oživení realitního trhu, z pětapadesáti milionů kupní ceny už nesleví. Zahraniční investor, který o koupi areálu delší dobu uvažuje, studuje možnosti. Cena je prý přijatelná.

„Po čtyřech bezvýsledných kolech výběrového řízení rozhodl úřad dál nepokračovat a cenu nesnižovat. Budeme čekat na vývoj realitního trhu. Další kolo by mohlo následovat pokud by se objevil vážný zájemce, ochotný akceptovat nynější cenu,“ uvedla mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jana Rennerová.

Úřad by sice mohl teoreticky cenu snižovat dál, ale podle mluvčí k tomu není důvod. „Jedná se o cenný, rozsáhlý majetek, navíc kulturní památku. Cena již klesla pod polovinu původní částky,“ dodala. V prvním kole prodeje chtěl stát za Louku přes sto šedesát milionů korun.

„Z hlediska stavu a hrozby dalšího chátrání kláštera je to hazardní rozhodnutí. Střechy jsou sice naštěstí opravené, ale většina oken je bez výplní. Do budov proto prší, z fasád důstojnického pavilonu odpadávají štuky a ve špatném stavu je i prelatura,“ upozornil historik a znojemský radní Jiří Kacetl.

Kvůli podmáčeným podlahám a dlouhodobě chybějící údržbě podle jeho odhadu hrozí další chátrání památky. „Nevím, co tím stát sleduje. Myslím, že by měl mít zájem, aby našel kupce, který se zaváže tuto významnou památku opravit. O něco menší, ale památkovým významem i rozsahem devastace podobný zámek v Moravském Krumlově před pěti lety našel kupce za čtrnáct milionů,“ dodal Kacetl.

Zámek tehdy veletržní společnost Incheba nekupovala od státu, ale od správce konkursní podstaty, který v sérii bezvýsledných dražeb musel postupně snižovat cenu.

Stále nejisté zůstává definitivní rozhodnutí zahraničních investorů, kteří možnost Louku koupit už delší dobu zvažují. Do žádného z kol výběrového řízení se ale zatím nepřihlásili.

„Partneři celou věc studují, s ohledem na obecnou ekonomickou situaci vyčkávají. Nynější cena je pro ně relativně přijatelná. Je ovšem nutné mít na paměti, že musí počítat ještě se zhruba desetinásobnou sumou na rekonstrukci,“ upozornil Radek Kocián, který s investory spolupracuje. Podle jeho odhadu budou investoři k dalším jednáním připraveni do měsíce.

Neutrální postoj k zatím bezvýslednému hledání vlastníka louckého areálu zaujal šatovský Znovín, který využívá část sklepů a přízemí kláštera. „Na jedné straně je pravda, že pro rozvoj dalších částí kláštera by bylo zapotřebí, aby areál měl konkrétního vlastníka. Na druhé straně je rozhodnutí úřadu za současných okolností pochopitelné a zřejmě správné,“ uvedl ředitel vinařského podniku Pavel Vajčner.

Další plány firmy nynější vývoj neovlivní. „Budeme postupně pokračovat v našem vlastním rozvoji a úpravách dalších prostor, i když zřejmě poněkud volnějším tempem,“ dodal Vajčner.