Společnost Regenerie používá sedm kogeneračních jednotek. „Teplem a elektřinou zásobují místní hospodářské budovy, skleník a technologie bioplynové stanice. Dodává také energii pro skleník společnosti Bylinky s. r. o, která je ve stejném areálu,“ informovala Drahuše Veverková, která má na starosti propagaci projektu.

Nezávislé energetické centrum, které je naprosto soběstačné, předvedli v těchto dnech novinářům v Suchohrdlech u Miroslavi.Nezávislé energetické centrum, které je naprosto soběstačné, předvedli v těchto dnech novinářům v Suchohrdlech u Miroslavi.Zdroj: se souhlasem Obnovitelně PRO

Kogenerační jednotka je zařízení pro kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie.

Vstupním substrátem bioplynové stanice je kejda z chovu prasat. K ní se dále přimíchává cíleně pěstovaná biomasa a také cukrovarnické řízky. Na svých pozemcích pak provozovatel v průběhu roku využívá v bioplynové stanici vzniklý digestát, který dokáže nahradit minerální hnojiva pro rostlinnou výrobu.

Petr Hladík
Auta nemusejí jezdit jen na baterie. Potenciál má i kejda od prasat, říká Hladík

Největší kogenerační jednotka poháněná bioplynem s výkonem 528 kW byla uvedena do provozu loni v lednu. „Vznikl komplex navazujících technologií, procesů a staveb, který je do značné míry nezávislý na dodávkách elektřiny z veřejné sítě,“ informoval Lukáš Dobeš, místopředseda sdružení Cogen Czech.

Bioplynová stanice tvoří jeden celek nejen s hospodářskými budovami, ale i s rozlehlým skleníkem s produkční plochou přesahující dvacet tisíc metrů čtverečných. Postavili ho roku 2010. „Teplo vyrobené z kogenerace nahrazuje v tomto případě přibližně 250 000 metrů krychlových zemního plynu, kterého by bylo jinak ročně pro vytápění skleníku zapotřebí. Případný přebytek vyrobené elektřiny nakonec dodává provozovatel do sítě,“ doplnila Veverková.

Zdroj: Youtube

Soběstačnost provozu okomentoval i Adam Moravec, vedoucí bioplynové sekce CZ Biom. „Díky tomu, že v posledním roce došlo k instalaci nové kogenerační jednotky a ke zvýšení skladovací kapacity bioplynu, se mohla navýšit flexibilita výroby elektřiny a tepla z bioplynu. Došlo také k instalaci fotovoltaiky o celkovém výkonu cca 250 kW,“ sdělil Moravec.

Původní farma ve Ctidružicích nevyhovovala současným požadavkům. Nyní je po modernizaci.
Výkrmna ve Ctidružicích pro devět tisíc prasat má nové budovy i technologie

Jak poukázal, limit pro dodávku přebytkové elektřiny do distribuční sítě zůstal stejný. „Instalace fotovoltaiky způsobí, že ostatní zdroje budou muset přes léto vyrábět méně. Další možností je, že bioplynová stanice pojede přes léto s menším výkonem, ušetří tak substráty, které budou využité v zimě,“ zakončil Moravec.

Unikátní zemědělský projekt na Statku Kuthan v Suchohrdlech vznikl roku 2007. Karel Kuthan je původním povoláním vědecký pracovník v oboru chemického inženýrství. Hospodařit začal v roce 1992 po restituci rodinného statku v Suchohrdlech u Miroslavi.

Týrání na jatkách v Hraběticích řešil v březnu Okresní soud ve Znojmě. Na problematiku upozornili ještě před jednáním aktivisté.
Konec týrání. Jatka pro velká zvířata nejen na Znojemsku nově ohlídají kamery

Na statku postupně vybudoval vyvážený systém, propojující rostlinnou a živočišnou výrobu s provozem bioplynové stanice. Díky místní výrobě i spotřebě biomasy, živin, elektřiny a tepla dosahuje vysoké míry synergie, která mimo jiné zajišťuje udržitelný způsob hospodaření.