Důvodem navýšení ceny stavby jsou především vícepráce. Znojemskou radnici doposud vyšly na zhruba sedm milionů korun. Místo původních 285 milionů je nyní cena bazénu na 292 milionech korun. „Víceprací bylo oproti původnímu záměru více. Jednalo se například o bourání betonových konstrukcí, rozšíření plochy podlahového vytápění, sanaci základových spár. Byly totiž v nesouladu s geologickým průzkumem. Prodražila se i úprava trasy vzduchotechniky,“ přiblížil mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Částka za bazén však ještě není konečná. Vedení radnice jedná se stavebními firmami o dalších vícepracích a úhradách za zvýšené ceny stavebních materiálů. „Dokončujeme dohodu o navýšení ceny stavby v souvislosti se všeobecným růstem cen, tedy zdražení materiálů a dalších vstupů,“ upřesnil Kovařík.

Stavba bazénu v Louce je v polovině
Nový bazén v Louce drží stovky pilotů, práci ztěžuje spodní voda

Jakou konečnou cenu Znojemští vyjednají, není jasné. Podle zatím neoficiálních informací se může jednat o dalších patnáct milionů korun. Navýšení cen staveb se ale nyní pohybuje i v patnácti procentech z celkové zakázky.

Podobnou situaci řešilo v těchto dnech vedení radnice v Kyjově, kde staví moderní Aquacentrum. Kyjovští za něj zaplatí o sedm milionů víc. V jejich případě byl důvodem především vyšší standard parkoviště a dalších prvků. „Bylo to na základě našich požadavků o vyšší standardy, než které byly ve smlouvě,“ řekl Deníku kyjovský místostarosta Daniel Čmelík.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Kvůli stále se zvyšujícím nákladům se v těchto dnech přiklonili ke skromnějšímu projektu nových lázní také v Blansku. Snížili počet plaveckých drah, oželeli posuvné dno a zvolili skromnější wellnes.

V létě zkušební provoz

Stavba velkokapacitního bazénu v Louce začala před dvěma roky a měla skončit letos na začátku prázdnin. Na plnohodnotný provoz si ale návštěvníci počkají o dva měsíce déle. „Platí, že krytý bazén bude sloužit veřejnosti od začátku školního roku, přičemž už během letních prázdnin plánujeme testovací provoz,“ upřesnil Kovařík.

Prodloužení doby výstavby odůvodnil zejména náročnými vícepracemi či zpožděním dodávek materiálů v souvislosti s krizí ve stavebnictví. „Dalším důvodem bylo čekání na technologie, které jsme museli oproti původnímu plánu použít,“ dodal mluvčí znojemské radnice.

Budova krytého bazénu je navržena jako doplněk areálu Městské plovárny ve Znojmě-Louce. Vizualizace.
Zelená pro stavbu desetiletí. Bazén v Louce začnou stavět do měsíce

Návštěvníci budoucího krytého bazénu se mohou těšit na bazénovou halu, plavecký bazén s osmi drahami, relaxační bazén, dětské brouzdaliště, různé druhy saun, vířivku, Kneippův chodník a další prvky moderního wellness centra. Znojemským pomohla se stavbou významná dotace z Národní sportovní agentury ve výši devadesát milionů korun, kterou obdrželi koncem roku. Už dříve poskytl na stavbu deset milionů korun Jihomoravský kraj.

Na dostavbu bazénu se těší třeba Nikola Kolajová. „Vím, že se to řešilo v souvislosti se starými lázněmi, ty už ale dožívají. Na nový moderní bazén u koupaliště se těším, budu tam chodit raději,“ má jasno mladá žena.