Na konci dubna uzavřely práce silnici v Únanově a dělníci obsadili náves v centru obce. Již dříve přesunuli a vystavěli novou dočasnou zastávku hromadné dopravy, původní trasa autobusů totiž vedla uzavřenou silnicí.

O uskutečnění projektu uvažovali v obci už delší dobu. „Celá myšlenka vznikla asi před deseti lety, už za mého předchůdce. Koupili jsme dům, který u návsi stával, vznikly vizualizace a soutěž návrhů, které se ujali architekti na víceúčelovou zástavbu. Výběrové řízení se konalo minulý rok a v listopadu se začalo s prvními pracemi,“ vysvětlil starosta Únanova Jindřich Bulín.

Únanovská sportoviště jsou až do konce května přístupná bez objednání.
Pohoda v Únanově. Hřiště i autokemp jsou v provozu, koupaliště otevře v červnu

Na návsi tak rostou hned čtyři nové budovy. „První budova bude víceúčelový prostor na pořádání kulturních akcí, včetně možnosti pronájmu například na rodinou oslavu. Bude sloužit také jako centrum při posvícení, adventu a jiných akcí," poukázal starosta.

Jak doplnil, další dvě budovy nabídne obec  k pronájmu k provozování služeb, jako je třeba kadeřnictví. „Čtvrtá z budov bude nová obecní knihovna. Případně, pokud by došlo k uzavření pošty, můžeme zde otevřít třeba Poštu Partners,“ zauvažoval starosta. Primárně bude však čtvrtá budova sloužit právě jako obecní knihovna.

Při společenských akcích se budou obyvatelé Únanova setkávat v moderním kulturním centru. Vznikne na návsi.Při společenských akcích se budou obyvatelé Únanova setkávat v moderním kulturním centru. Vznikne na návsi.Zdroj: Deník/Dagmar Sedláčková

Současně se náves dočká bnovy. „Počítáme i s venkovním prostorem na posvícení a další akce. Náves dostane nový vzhled zhruba do poloviny, obnova proběhla nedávno, chtěli jsme tedy alespoň polovinu zachovat,“ dodal Bulín.

Starý zámek Jevišovice
Vesnice roku 2024. O titul usilují Jevišovice a pět dalších obcí ze Znojemska

Uzavřená silnice dostane také novou podobu, bude se rozšiřovat a dostane novou povrchovou úpravu. Vzniknou také zastávky v obou směrech tak, aby neomezovaly dopravu, jako tomu bylo dosud. Práce by měly být hotové na přelomu května a června příštího roku.