S ročním zpožděním, proti původním plánům, by měla na podzim odstartovat stavba dlouho očekávaného domova důchodců ve Znojmě. Stavbu pozdržely nezbytné administrativní úkony.

„Předpokládali jsme, že stihneme potřebné materiály připravit k projednání radou na červencovém zasedání, proto se bod do programu jednání původně zařadil. To se však nepodařilo, rada tedy bod odložila,“ vysvětlila situaci kolem přípravy stavby mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Začátkem letošního roku radnice vypsala výběrové řízení na dodavatele, které je dokonce dvoukolové. „Také proto vše trvalo několik měsíců,“ uvedla mluvčí.

Začátek stavby zřejmě na podzim

V uplynulých měsících se výběrové řízení již uskutečnilo. „V nejbližší době by dodavatele měla schválit rada města. V daném případě jde o akci realizovanou za finančního přispění ministerstva práce a sociálních věcí, vše tedy musí být odsouhlaseno ještě tam. Přípravné administrativní práce jsou u tohoto projektu velice časově náročné, už z důvodu jeho velikosti a také díky schvalovacímu kolečku na ministerstvu,“ objasnila složitosti přípravy stavby mluvčí. Rozhodnutí o zahájení prací nakonec přijde z ministerstva, které uvolní první část peněz.

„Začátek stavby se proto dá předpokládat na podzim, přesnější termín zatím odhadnout nedokážeme,“ doplnila Šipošová.

V současném domově pro důchodce ve Znojmě je devětadevadesát lůžek, přibližně stovka starých lidí na místo čeká. „Nový domov by výrazně pomohl jak seniorům, tak jejich rodinám. Proto jeho stavbu vítáme. Na umístění v našem zařízení lidé čekají půl roku až třeba tři roky,“ sdělila ředitelka centra sociálních služeb Jarmila Eliášová.

Pracovníci domova posuzují každou žádost o umístění individuálně. „Bereme v úvahu žadatelův zdravotní stav, jaké má zázemí, jestli má v místě rodinu nebo je sám, jaký má příspěvek na péči. Těch přísných kritérií k přijmutí je opravdu hodně. Samozřejmě k nám chodí i pacienti z léčebny,“ nastínila Eliášová.

Ulehčí nemocnici

Nový domov pro nejstarší spoluobčany netrpělivě očekávají i ve znojemské nemocnici na oddělení dlouhodobě nemocných. „Máme sto patnáct lůžek a všechna jsou stále obsazená. Asi padesát procent pacientů u nás čeká na umístění právě do domova pro seniory,“ popsala vrchní sestra oddělení dlouhodobě nemocných Alena Marková.

Z úvěru, který si vzal kraj, by se v dohledné době měl stavět také domov důchodců v Miroslavi.

„Máme vypracovanou studii a rada kraje dala pokyn ke zpracování dalších stupňů dokumentace. Pokud se nic nezmění ve vztahu mezi krajem a městem, předpokládám, že v příštím roce by stavba mohla začít,“ řekl starosta Miroslavi Augustin Forman.

Plánovaný znojemský domov pro seniory se stovkou lůžek má vyjít zhruba na sto čtyřicet milionů korun, miroslavský s padesáti místy by měl vyjít přibližně na polovinu.