Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba nádraží nabírá zpoždění

Znojmo /DISKUTUJTE/ – Stavba nového znojemského autobusového nádraží nabere další zpoždění. Krajský úřad musí totiž posoudit nové odvolání proti jednomu ze stavebních povolení.

14.4.2010 5
SDÍLEJ:

Znojmo potřebuje terminálFoto:

Nejdříve na podzim vjedou autobusy na nové autobusové nádraží ve Znojmě. Stavební povolení vydané znojemským odborem dopravy na poslední chvíli napadl odvoláním vlastník sousedních pozemků, na kterých leží staré nádraží.

Podle znojemského starosty jde o malou komplikaci, která projekt nezmaří. Celou věc nyní budou posuzovat krajští úředníci. Jisté je jen tolik, že terminál nebude hotov včas do červencového rozšíření krajského integrovaného systému veřejné dopravy (IDS) na Znojemsko.

Provizorium nestačí

Moderního terminálu se už nemohou dočkat běžní cestující, kteří nyní musí u provizorních zastávek na ulici Milady Horákové kličkovat mezi auty, autobusy a náklaďáky. „Do Znojma pravidelně dojíždím do školy. Kdybychom mohli místo z pouličních zastávek odjíždět z pěkného a praktického nádraží, bylo by to určitě pohodlnější,“ řekla studentka Kateřina Koláčková.

Výstavba autobusového nádraží se teď ale oddálí. „Ke stavebnímu povolení na dopravní část terminálu, které vydává speciální stavební úřad při odboru dopravy, přišlo jedno odvolání,“ informovala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová s tím, že nešlo o velké překvapení.

„Nyní běží další termíny plynoucí ze správního řádu. Po jejich vypršení předáme celou věc krajskému úřadu a vyčkáme jeho rozhodnutí,“ dodala mluvčí.

Autobusy regionálních linek tak budou další měsíce zastavovat na provizorních zastávkách, protože soukromá firma vlastnící nádraží na ně vpouští jen několik dopravců. „Odvolání se dalo čekat. Vlastník sousedních pozemků dělá proti tomuto projektu co může. Považuji to jen za malý problém,“ komentoval odvolání, které komplikuje letošní největší městskou investici, starosta Znojma Petr Nezveda.

Připustil, že již není možné stavbu stihnout do července, kdy Znojemsko přistoupí do takzvaného krajského integrovaného dopravního systému.
K zahájení stavby musí radnice mít tři pravomocná stavební povolení. Jedno již má od obecního stavebního úřadu, dvě další vydal odbor dopravy. „Odvolání směřuje proti jednomu z nich. Prozatím se přikláním k tomu, abychom vyčkali a nezahajovali žádné práce před tím, než bude odvolání vyřízeno,“ dodal starosta.

Tři možnosti

Krajský úřad má nyní tři možnosti, jak o odvolání rozhodnout. „Obecně platí, že úřad druhého stupně může napadené rozhodnutí potvrdit, změnit ve výroku nebo zrušit a vrátit k novému projednání. V prvních dvou případech nabude stavební povolení právní moci a další odvolání nebude možné. Pokud řízení začne znovu, mají účastníci po vydání rozhodnutí opět právo na odvolání,“ shrnula pravidla šéfka znojemského stavebního úřadu Olga Neulingerová.

Rozšíření IDS na Znojemsko pokračující oddalování stavby autobusového terminálu přímo ve Znojmě neovlivní.

Zástupci společnosti KORDIS, která dopravní systém kraje organizuje, opakovaně uvedli, že počítají s oběma variantami. Podobně se vyjadřovali i dopravci.

Jisté je, že ve Znojmě bude na podzim hůře, aby mohlo být nakonec lépe. Stavba terminálu a následná oprava ulice Milady Horákové způsobí rozsáhlé komplikace v dopravě v centru Znojma, nepříjemná jistě bude i pro samotné cestující.

Podobně na tom bude letos i Moravský Krumlov, který čeká oprava hlavního silničního průtahu městem, stavba terminálu u stanice Českých drah a budování nového autobusového nádraží u řeky nedaleko podniku Vertex.

„Terminál a průtah jsou akce kraje. Doufám, že terminál stihnou do července, a to především kvůli rozšíření integrované dopravy,“ uvedl starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Město už vybralo dodavatele stavby autobusového nádraží.

„Nyní běží lhůta pro odvolání, která vyprší v pátek. Pokud vše dobře dopadne, stavět začneme hned po podpisu smlouvy. Dokončení předpokládám před koncem tohoto roku,“ dodal Mokrý.

Zahájení provozu pak závisí na tom, kdy stavaři opustí hlavní náměstí a centrum města, které zřejmě rozkopou už během jara.

Autor: Martin Moštěk

14.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Deník - Naši prvňáci

První školní tablo: představíme prvňáky ze ZŠ Znojmo - Přímětice

ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Myslivci ulovili už devět stovek divočáků. Aby zabránili šíření afrického moru

Jižní Morava - Téměř devět stovek divočáků ulovili za poslední tři měsíce myslivci na Hodonínsku a Břeclavsku. Tak dlouho už na Moravě a ve Slezsku platí mimořádná veterinární nařízení, která mají zabránit šíření nebezpečného afrického moru prasat ze Zlínska. „V okrese Břeclav to bylo téměř dvě stě kusů, na Hodonínsku pak více než sedm set,“ informoval v pondělí Petr Majer ze Státní veterinární správy.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení