VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavby roku 2011: domov důchodců i silnice

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - Stovky milionů korun prostaví v příštím roce na Znojemsku města, obce, silničáři, ale i soukromé společnosti. Obchvat bude i nadále stát .

29.12.2010 8
SDÍLEJ:

V přízemí radnice se podařilo obnovit obchodní pasáž a cukrárnu tak budou počátkem roku následovat i další obchody.Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Domov důchodců ve Znojmě, silniční průtah v Moravském Krumlově, parkoviště u hradu Bítova a v řadě míst rekonstrukce kanalizací. To jsou zřejmě největší stavební akce, které v roce 2011 čekají Znojemsko.

Znojemský starosta Zbyšek Kaššai označil za hlavní investiční prioritu pro příští rok právě dostavbu domova důchodců. „Vedeme intenzivní jednání s ministerstvem sociálních věcí o tom, jak dál postupovat. Po jednání těsně před Vánocemi jsem přesvědčen, že stavbu dokážeme v druhé polovině příštího roku zahájit,“ řekl starosta.

Dlouho chystaný projekt dostal sice již před dvěma lety příslib státní dotace, ministerstvu se ale nelíbila vysoutěžená cena sto šedesát milionů korun. Podle Kaššaie ji úředníci vyhodnotili jako nepřiměřeně vysokou. Město proto nyní chystá nové výběrové řízení.

V dalších investicích radnice naváže na již rozběhnuté projekty. „Pokračovat bude zateplování školek a škol. Stejně tak dál běží projekt regenerace sídliště v Příměticích. Kvůli poměrně nízkým dotacím budou stavební práce na opravách a zateplení panelových domů pro město poměrně náročné, ale na druhé straně projekt skýtá dosti štědré příspěvky na sportovní a streetové plochy,“ dodal Kaššai.

Nejasná zatím zůstává budoucnost parkovacího domu, který chystalo minulé vedení města na křižovatce Havlíčkovy a Palachovy ulice. „O případném umístění parkovacího domu rozhodneme až poté, co se seznámíme s existujícími projekty a studiemi a zpracujeme strategický plán parkování ve městě. Jisté je jedno. Stávající situace vyžaduje změnu,“ dodal starosta.

Radniční pasáž

Jednou z novinek města je nově opravená obchodní pasáž, která vznikla místo sklepa, archivu a kanceláří v přízemí znojemské radnice. Už v těchto dnech se tu zabydluje kadeřnictví a cukrárna. „Po levé straně bude ještě prodejna keramiky i s ukázkou a malováním. Pasáž nabídne prodejnu s dětským textilem, manikúru i pedikúru,“ popsala zaměstnankyně majetkového odboru Jitka Baladová.

Dodala, že ostatní prodejny začnou fungovat začátkem příštího roku. Náročný rok čeká obyvatele i radnici v Moravském Krumlově. Zřejmě na jaře totiž začne dlouho očekávaná oprava průtahu městem. Poničenou silnici od zámku na náměstí dělníci kompletně opraví, práce ovšem přinesou rozsáhlá omezení. „Jsou odsouhlasené podmínky pro výběrové řízení na zhotovitele stavby. Kromě toho se chystá stejné výběrové řízení na opravu dopravního uzlu u vlakového nádraží. Předpokládám, že se na jaře začne stavět,“ informoval starosta Tomáš Třetina.

Jak dodal, město bude současně pokračovat v rekonstrukci kanalizace. „Situace ve městě tedy bude velice složitá a já bych chtěl už nyní poprosit obyvatele o shovívavost, nadhled a toleranci,“ upozornil Třetina.

V Hrušovanech nad Jevišovkou se do poloviny příštího roku dočkají kompletně obnovené čistírny odpadních vod. „Stávající čistírna postavená před dvaceti lety již zastarala a navíc špatně fungovala. Proto město letos na jaře začalo s kompletní stavební i technologickou obnovou. Nová čistírna, postavená nákladem dvaasedmdesát milionů korun, bude hotová příští rok v červnu,“ sdělil starosta města Miroslav Miloš.

V Miroslavi chystá vedení města podklady k připraveným investicím pro jednání tamních zastupitelů. „Záležet bude na tom, jaké budou finanční možnosti města. Jisté je, že dokončíme kanalizaci v ulici Nádražní a Na kopci. Pokud uspějeme s žádostí o dotaci, pustíme se také do přestavby domu v Husově ulici. Čtyři byty tam adaptujeme na sociální bydlení. Dotace ve výši půl milionu na bytovou jednotku by pokryla asi dvě třetiny nákladů,“ uvedl starosta Augustin Forman.

Miroslavský zámek

Jak dodal, dokončení kanalizace bude stát devět milionů korun. Díky získané dotaci opraví město také prostranství před kostelem sv. Petra a Pavla.

Nejasná zůstává situace kolem miroslavského zámku. „Architekt Fránek vypověděl nájemní smlouvu, ale s tím, že jeho zájem dále trvá. Minulé zastupitelstvo jednání v této věci pozastavilo, proto se nyní musíme jednak sejít s panem architektem, jednak najít shodu v zastupitelstvu o dalším postupu,“ podotkl Forman.

I v Jevišovicích chystají na příští rok pokračování stavby kanalizace. „Jde o investici ve výši třiadvacet milionů korun, dotace se pohybují v rozmezí mezi čtyřiceti a osmdesáti procenty. O dalším postupu tedy rozhodneme podle výsledku žádosti,“ řekl starosta Pavel Málek.

Od podzimu má město ještě přidělenou dotaci na rekultivaci skládky. „Záležet bude na tom, jak se mi podaří sehnat financování na zbývajících deset procent ze čtyřiadvacetimilionové investice. Uvidíme, jestli nám pomůže například kraj,“ dodal Málek.
Opravy už letos začaly i na nejrozsáhlejší zřícenině hradu Cornštejn. Práce vyjdou na čtyři miliony korun.

„Dělníci na zřícenině pracují i přes svátky. S mokrými procesy už skončili, to znamená, že už udělali novou podlahu pro občerstvení a pokladnu. Skončily i práce na strážnici, která je určená pro personál. Částečně je už obnovené schodiště do sklepení,“ vyjmenovala ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě Vladimíra Durajková.

Nově by se výletníci mohli projít i po hradebním ochozu na předsunutém opevnění Cornštejna. „Tesaři začali připravovat i vyhlídkové lávky,“ řekla Durajková.

Čtyři velké investiční akce čekají v příštím roce znojemské silničáře. „Nyní probíhají výběrová řízení na stavbu průtahu a točny autobusového nádraží v Moravském Krumlově i na průtah Vranovem nad Dyjí a Mikulovicemi. Do čtrnáctého ledna je čas na podání nabídek. Na příští rok máme představu o plánu prací. Až po zimě ale budeme muset zhodnotit, co bude prioritou,“ popsal šéf znojemských silničářů Zdeněk Komůrka.

Parkoviště u Bítova

Do dvou let by mělo vzniknout pod hradem Bítov, který patří k nejnavštěvovanějším historickým objektům na Moravě, parkoviště pro dvacet autobusů a sto padesát aut. Stavba začne příští rok a měla by stát asi deset milionů korun. „Dosud byly s parkováním u hradu problémy. Je u něj jen malá odstavná plocha a auta turistů parkují na lesních cestách. Památkářům se podařilo získat peníze na první etapu, během které bude v příštím roce srovnaná a zpevněná plocha budoucího parkoviště,“ řekl kastelán hradu Jan Binder.

V příštím roce budou investovat i soukromé společnosti. Devátou výrobní linku má v druhé polovině příštího roku spustit firma Pegas Nonwovens. Celkové investice nepřesáhnou padesát milionů euro, tedy 1,29 miliardy korun. U nové linky by mohlo najít práci čtyřicet až padesát lidí, vyrábět budou materiály určené především pro sektor hygieny.

SYLVA PAVLAČKOVÁ
MARTIN MOŠTĚK

29.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

Tradiční hody ve Vracově začaly novým českým rekordem. V průvodu prošlo 566 účastníků oblečených v místních krojích.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení