V zahrádkách na Cínové hoře se může znovu stavět. Městští radní na svém posledním předvánočním zasedání zrušili stavební uzávěru, která v lokalitě platila od ledna letošního roku.

Zahrádkáři tak mohou znovu začít žádat o povolení ke stavbám zahradních chatek, nově ale s přísnějšími pravidly. „Na začátku roku jsme řekli, že stavební uzávěra nebude platit déle, než do konce roku. Nyní jsme proto odsouhlasili pravidla, za jakých bude možné na Cínové hoře stavět. Schvalování posledních regulativů sice ještě probíhá, domnívám se ale, že se jimi už teď bude řídit stavební úřad. Regulační plán pro Cínovou horu definitivně schválí zastupitelstvo v březnu. Už teď jsme ale nechtěli brzdit lidi, kteří by třeba už nyní chtěli začít chystat projekty a na jaře stavět,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Zahrádkáři nyní mohou na svých pozemcích budovat takzvané stavby pro individuální rekreaci. „Daná je nejen maximální zastavěná plocha osmdesát metrů čtverečních a konkrétní sklon střechy, ale třeba i odstup od uliční čáry, vzdálenosti od okolních staveb a parcel, celková zastavěnost pozemků a další věci,“ doplnil Nezveda.

Radnice tedy v tuto chvíli neuvažuje, že by z lokality vytvořila rezidenční čtvrť s klasickými stavebními parcelami. „Osmdesát metrů zastavěné plochy není málo, ale nejsou to klasické obytné domy. Při debatách se svazy zahrádkářů se oni sami většinově shodly na tom, že tam nechtějí domy na bydlení, ale i nadále prostor k rekreaci. Dalším důvodem pro nynější rozhodnutí byl i fakt, že pro to, abychom v nynějších zahrádkách vytvořili prostor pro vznik vilové čtvrti, bychom museli tyto parcely zasíťovat. Vybudování silnic, chodníků, kanalizace a dalších věcí by město stálo řádově stovky milionů korun. A na to nyní nemáme,“ řekl starosta.

„Město uspořádalo nad rámec toho, co muselo, větší shromáždění zahrádkářů, na kterém projektant vysvětlil, co bude v novém územním plánu stanoveno. S tím neměl nikdo větší problém a je tedy dobře, že stavební uzávěra byla zrušena,“ sdělil majitel pálenice a jeden z místních zahrádkářů Jiří Novák.

Podle něj teď na Cínové hoře jistě nedojde ke stavebnímu boomu. „Bydlím tady deset let a každý rok tu vyrostou tak tři až čtyři nové domky. Přitom je tu asi sedm set majitelů pozemků. Nejde přitom o klasické rodinné domy, ale stavby pro rekreaci. Nemyslím si, že by se to teď nějak výrazně změnilo a začaly tu chaoticky růst domy jako houby po dešti. Podle mě to bude pokračovat stejným tempem, jako dosud. Navíc nyní platí jasná pravidla pro novou výstavbu,“ dodal Novák.