Nulová nabídka stavebních parcel v Hlubokých Mašůvkách a omezená v dalších vesnicích v okolí Znojma. Region hlásí nedostatek stavebních parcel. Ve Znojmě ještě pozemky jsou, ceny však bývají i vyšší než dva tisíce korun za metr čtvereční.

„Poptávka po stavebních parcelách ve Znojmě a okolí je dvakrát až třikrát větší než současná nabídka. Když se někde vyskytne pozemek vhodný ke stavbě, jde většinou o soukromou zahradu. V ostatních případech je s nabídkou pozemků problém,“ vysvětlil realitní makléř Jiří Krška. Podobnou zkušenost má i makléřka Helena Olíková.

„Zájem o parcely je stále velký, v nabídce jich je málo. Ve Znojmě jsou pozemky mnohem dražší než v okolních obcích. Lidé chtějí více soukromí, proto kupují stavební místa v okolních vesnicích,“ dodala Olíková.

Cena pozemků je různá. Při stanovení jejich výše záleží mimo jiné na tom, jsou-li k místu zavedeny inženýrské sítě. „Ve Znojmě se parcely prodávají kolem tisíce korun za metr čtvereční. Jsou i lokality, kde nekoupíte pod dva tisíce,“ vypočítala Olíková.

S nedostatkem stavebních míst se potýkají například v Hlubokých Mašůvkách. „Momentálně nemáme co nabídnout. Během dvou až tří let přichystáme kolem pěti stavebních míst, která budou na obecních pozemcích. Další parcely jsou v soukromých rukou,“ komentoval situaci místostarosta Mašůvek Karel Krula.

Ani ve Znojmě dnes není mnoho míst k výběru. Podle odborníků se však blýská na lepší časy. „Místa k individuální výstavbě jsou například v Oblekovicích, další u židovského hřbitova,“ nastínila vedoucí odboru výstavby Olga Neulingerová.

Podle Neulingerové bude, i po zastavění těchto pozemků, do budoucna stále co nabízet. Nedaleké Dobšice brzy nabídnou vlastní bydlení dalším zájemcům. Ovšem jen v případě, že se jim bude líbit typ domu, který pro danou lokalitu schválí zastupitelé.

„Vyzvali jsme dvě architektonické kanceláře, aby navrhly nejvhodnější typ rodinných domů pro lokalitu Úvoz,“ přiblížil starosta Jaroslav Jenšovský. Pozemky by v Dobšicích neprodávali odděleně. „Cena stavebního místa se promítne do ceny domu,“ dodal. V Dobšicích je poptávka velká. „Kromě lokality Úvoz jsou další pozemky v soukromém vlastnictví. Jejich majitelé se s cenou snaží spekulovat,“ posteskl si starosta.