Odboráři se ale na páteční oblastní schůzce dohodli, že konkrétní podobu stávky i školy, které se do ní zapojí, zveřejní až necelý týden předem.

Podle předsedy znojemské a vyškovské oblastní rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Vladislava Krčála neznamená založení stávkového výboru to, že se celá škola 27. listopadu zavře. „Ředitelé buď zajistí, nebo nezajistí chod školy. Záleží na tom, kolik učitelů bude stávkovat," řekl Krčál.

Členové rady Asociace ředitelů základních škol České republiky vyzvali ředitele k tomu, aby své pedagogy podpořili, pokud se pro stávku rozhodnou. „I když jsme si vědomi složité finanční situace, jsme přesvědčeni, že současná plánovaná úsporná opatření mohou výrazně ovlivnit kvalitu českého školství," uvedl prezident asociace Luboš Zajíc.

Stávka vysokých škol v Praze. Ilustrační snímek
Stávka učitelů se blíží: Které školy a kdy se zapojí, o čem se jedná, co se žáky

Podle Krčála je na jižní Moravě nadměrný zájem škol o zapojení se do stávky. Konkrétní školy i způsob, jakým budou stávkovat, však odboráři zatím zveřejnit nechtějí. Po vzájemné dohodě budou informace zveřejňovat až 22. listopadu, tedy necelý týden před stávkou. „To budou první informace. Samotná stávka se ale prověří až 27. listopadu," sdělil Krčál.

Školské odbory o celodenní výstražné stávce základních, středních i mateřských škol rozhodly v úterý. Hodinová stávka by podle nich nebyla dostatečná, řekla místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Seidlová.

Hlavním důvodem jsou škrty v penězích pro školníky, kuchařky a další nepedagogické pracovníky na příští rok. Odboráři usilují o více peněz pro školství na příští rok a chtějí, aby s nimi ministr školství Mikuláš Bek ještě jednal.

Kromě nízkých platů a nejisté budoucnosti nepedagogických pracovníků vadí odborářům také plánované snížení takzvané hodnoty PHmax. Ta představuje maximální týdenní počet vyučovacích hodin placený ze státního rozpočtu.

Snížení PHmax podle pedagogů ohrozí dělení hodin, což může mít vliv na úvazky pedagogů a kvalitu výuky. Mezi dělené hodiny patří například všechny výchovy, jazyky, praxe či volitelné semináře v maturitních ročnících, ve kterých je třída rozdělená do více skupin.

Zdroj: Deník/Kateřina Perknerová