Lidé, kteří si budou chtít ve středu vyřizovat úřední záležitosti, musí počítat s omezeným provozem na městském a finančním úřadě. Zcela uzavřené bude pracoviště znojemského katastrálního úřadu.

Středeční stávka odborů proti vládním úsporným opatřením se dotkne i rodičů žáků škol a dětí z mateřských školek. Ve Znojmě nebudou fungovat školky, vařit se nebude v některých jídelnách. Do základních škol se vůbec nedostanou děti v Krumlově.

„Stávkovat bude zhruba tisíc zaměstnanců škol a školských zařízení okresu Znojmo. Znamená to, že budou zavřené všechny mateřské školy přímo ve Znojmě, jídelny a družiny,“ řekla šéfová školských odborářů na Znojemsku Růžena Šalomonová.

Svolavatelka protestního shromáždění ve Znojmě očekává ve středu v poledne na Masarykově náměstí účast několika stovek lidí. „V některých znojemských školách se budou děti učit první tři hodiny a v jedenáct hodin zaměstnanci odejdou na protestní shromáždění. Všichni by měli podpořit nehorázné jednání vlády. Proč mají obyčejní lidi platit dluhy, které udělala vláda a poslanci,“ ptala se organizátorka protestu.

Zatímco ve Znojmě budou, kromě jídelen, fungovat všechny školy, v Moravském Krumlově je jejich zaměstnanci zavřou. „Mám informace o tom, že většina pracovníků naší školy se zapojí do stávky. Počet zaměstnanců, kteří nestávkují, je tak malý, že nezajistíme provoz. Proto ve středu bude škola zavřená,“ informoval ředitel základní školy na ulici Klášterní v Moravském Krumlově František Vrána.

Zatímco stávka neomezí provoz znojemského úřadu práce, zcela uzavřený bude katastrální úřad. „Nikdo tu nebude, všichni se zapojili do stávky,“ jednou větou shrnul ředitel znojemského pracoviště Pavel Pražák.

Shromáždění se zúčastní i zaměstnanci městského a finančního úřadu. „Necelá polovina zaměstnanců městského úřadu se zapojí do středeční stávky. Lidé si v tento den berou nahlášené neplacené volno. Včas jsme starostovi města počty nahlásili, pravděpodobně tři odbory budou zavřené,“ uvedla vedoucí odborů městského úřadu Ida Holíková.

Podle místostarosty Znojma Jana Groise stávka výrazněji neovlivní provoz úřadu. „Mítink respektujeme a stávku nezakazujeme,“ řekl Grois. Mluvčí radnice dodala, že chod úřadu bude zajištěný. „Běžný provoz budou mít i přepážky na vyřizování řidičských průkazů,“ uvedla mluvčí Denisa Šipošová.

Dvě třetiny zaměstnanců finančního úřadu přijdou ve středu na Masarykovo náměstí stávkovat. „Kromě uzavřené pokladny budou ostatní oddělení fungovat v omezeném rozsahu. Zabezpečený bude i provoz podatelny,“ řekl šéf úřadu Prokop Pospíchal.

Stávku podporují i učitelé středních škol, ty ale zůstanou otevřené. „Stávkovat budou jen kuchařky, uklízečky, školník a údržbář,“ informoval ředitel gymnázia Jiří Peroutka.