„Téměř všechny školy mateřské, základní i střední, včetně jídelen budou v úterý zavřeny. Do stávky se zapojí sto pětasedmdesát školských zařízení na Znojemsku,“ uvedla předsedkyně znojemské pobočky Odborového svazu pracovníků ve školství Růžena Šalomonová. V pondělí se možná k protestní akci přidají i některé další instituce.

Domy dětí a mládeže ve Znojmě a na okrese nestávkují, ale protestní akci plně podporují. Žádný náhradní program pro žáky na úterní dopoledne nepřipravily. Stávka se dotkne především rodičů, kteří si budou muset najít pro své děti hlídání nebo si vzít dovolenou.

V Domě dětí a mládeže v Moravském Krumlově bude otevřen pravidelný školní klub. „Nemáme založenou odborovou organizaci, ale stávku podporujeme. Od osmi hodin máme otevřený školní klub pro žáky, který funguje skoro každý den. Je určen dětem, které mají právě volnou hodinu. Mohou zde hrát hry, malovat a různě využívat volný čas. V úterý však nepředpokládáme větší zájem,“ odpověděla ředitelka Yvona Žáková.

Ani ve Znojmě nepřipravil Dům dětí a mládeže pro děti nic mimořádného. „V úterý máme normální provoz a odpolední aktivity budou beze změn,“ sdělila ředitelka Jitka Schneiderová. Podobně se zachová i Dům dětí a mládeže v Miroslavi.

Speciální program neplánují ani v Šumné, kde v rámci adventu pořádají prodejní výstavu výrobků Chráněných dílen z Charity Znojmo. „V úterý pracujeme podle normálního rozvrhu. Pořádáme Adventní trh, na který je volný přístup již od devíti hodin. Děti zde mohou strávit celé dopoledne,“ řekl ředitel Domu dětí a mládeže Miloslav Šnajdar.

Poslední jednodenní stávku zorganizovaly školské odbory 1.září 2003. Předtím byla největší akcí řetězová stávka v roce 1997 na podporu mzdových požadavků. Postupně se jí zúčastnilo asi pět a šedesát tisíc lidí. Po měsíci byla stávka přerušena a odbory rozhodly svolat demonstraci na pražské Staroměstské náměstí. Na té se 12. dubna sešlo podle policejních odhadů osm tisíc lidí.