Budoucí pekaři, řezníci a další učni mají šanci získat od kraje až pět tisíc za rok. Kraj ročně na šestnácti učilištích vyplatí kolem šesti milionů korun.

„Na naší škole máme z podporovaných oborů pekaře a řezníky. O pekaře zájem vcelku je, horší to bývá s řezníky,“ řekl Josef Brouček, ředitel střední odborné školy a učiliště v Dvořákově ulici ve Znojmě Josef Brouček.

Záměr zavést stipendia pochválil. „Je to jistě pozitivní motivace pro žáky i rodiče, když vybírají obory. Na jedné straně mohou získat až pět tisíc korun ročně a kritéria jsou celkem dobře splnitelná, na druhé straně to prospěje i škole, protože stipendisté například nesmí mít neomluvené absence,“dodal ředitel. Jak přesně se nabídka stipendií projeví například v letošních přihláškách, je ale podle něj předčasné předjímat.

Druhou školou na Znojemsku, která nabízí některé z podporovaných oborů, je učiliště na Uhelné ve Znojmě.

Naopak obchodní škola a učiliště řemesel v Moravském Krumlově mezi svými obory žádný stipendijní nemá.

„Máme ale truhláře, zámečníky a další tradiční obory. Budeme apelovat na to, aby kraj ještě okruh podporovaných oborů rozšířil. Jsou to totiž obory s širokým uplatněním, které podporu potřebují“ řekl ředitel učiliště Jiří Psota.

Ani on nechtěl hádat, jak se chystaná stipendia projeví na počtech přihlášek. „Daným oborům to jistě dodá na atraktivitě a učňovské obory si podporu zaslouží,“ konstatoval ředitel.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek označil přípravu stipendií za začátek konkrétní podpory učebních oborů v kraji.

„Jsme přesvědčeni, že to může být jeden z pobídkových faktorů při rozhodování o tom, na kterou školu podat přihlášku. Obory, které budou touto stipendijní politikou kraje podpořeny, jsme vybírali po konzultaci s úřady práce,“ řekl Hašek.

Současný školní rok přitom označil za testovací období, během něhož se prokáže nakolik mohou prospěchová stipendia podpořit zájem o jednotlivé učební obory.

„Ve druhém pololetí prvního ročníku mohou učni získat stipendia ve výši patnáct set korun, ve druhém ročníku dva tisíce korun a ve třetím ročníku dva a půl tisíce korun. Při současných počtech žáků kraj na tuto podporu vynaloží ročně kolem šesti milionů korun,“ doplnil mluvčí krajského úřadu Jan Chmelíček s tím, že podporované obory nabízí v kraji šestnáct učilišť. Detaily má kraj v nejbližších dnech zveřejnit na svém webu.

Nabídkou stipendií se učiliště odliší od ostatních středních škol. „Učiliště nemáme, proto se nás tato věc netýká. Jako střední škola stipendia nenabízíme, protože na ně nemáme zdoje,“ řekl Milan Křápek, ředitel soukromé znojemské střední školy Garance.

Stipendijní program má znojemská Soukromá vysoká škola ekonomická. „Pokud jde o to, co nabízíme my sami, tak je to příspěvek na ubytování na koleji a pak sportovní stipendium. Studenti v závislosti na své výkonnosti a úspěších na národní a mezinárodní úrovni mohou požádat o prominutí části nebo celého školného,“ uvedl prorektor školy Pavel Štohl.

Upozoril přitom, že studenti soukromé školy nemají nárok na všechny dávky jako jejich kolegové z veřejných škol.

„Nemají nárok na příspěvek na stravování, který studenti veřejných vysokých škol pobírají. Donedávna měli nárok i na příspěvek na ubytování, Ten ale nedávno podle všeho chybou a nedopatřením ze zákona vypadl,“ doplnil prorektor s tím, že škola s tím nemůže nic udělat. „Bude to práce pro poslance, aby chybu napravili,“ podotkl.