Na tři sta sedmdesát dětí předškolního věku se v sobotu ve Znojmě chystá na svůj první zápis do školky. Od loňského roku se kapacity některých školek kvůli vysokému zájmu navýšily. Letošní zápisy mají uspokojit všechny žadatele. Řada školek zapisuje děti i pro svá odloučená pracoviště.

Zápisy dětí do znojemských mateřských škol pro školní rok 2012/2013 začínají v sobotu v devět hodin ráno a potrvají do půl dvanácté. „Předpokládáme, že letos přijde k zápisům kolem tří set sedmdesáti dětí, které mají trvalý pobyt ve Znojmě. Přesné číslo budeme vědět v pondělí,“ sdělil místostarosta Znojma Jan Grois.

Vzhledem k rozšířené kapacitě školek, kterou radnice zajistila již loni, by s umístěním dětí v mateřských školách neměli mít rodiče žádný problém. „Školka v Klášterní ulici má o jednu třídu navíc, Pražská taktéž a Slovenská má nové třídy dvě. V tuto chvíli je aktuální stav volných míst ve znojemských školkách tři sta třiačtyřicet. Míst by opravdu mělo být dost,“ potvrdil Grois. Mezi nejoblíbenější patří podle Groise mateřská školka na Armádě a na náměstí Republiky.

Pro bezproblémový zápis dítěte je rodič povinen přinést vyplněnou přihlášku, originál rodného listu dítěte a občanský průkaz k ověření údajů uvedených v přihlášce. Po ověření všech informací přihlášku učitelé zaevidují a dítě dostane registrační číslo. Přihláška musí obsahovat všechny náležitosti a také vyjádření lékaře ke zdravotnímu stavu dítěte. Bez lékařského potvrzení pedagogové přihlášku nezaevidují.

„Děti přijímáme na základě určitých kritérií, která jsou ve školce vyvěšena. Momentální kapacita naší školky je celkem dvě stě dvaapadesát míst. V loňském roce nám přibylo kolem dvaceti míst. Očekávám, že uspokojíme všechny zájemce a nebudeme muset nikoho odmítnout. Kdyby náhodou taková situace nastala, musela bych rozhodovat podle stanovených kritérií, ale to se zatím ještě nestalo,“ vysvětlila ředitelka mateřské školy v Pražské ulici ve Znojmě Milena Zachová.

Ve čtvrtek se již uskutečnil zápis do mateřské školky v Hodonicích. „Zájemci o umístění svého dítěte do naší mateřské školy mohli přijít a zároveň si prohlédnout školičku už od rána od osmi hodin. Vyplnily se bohužel mé obavy, že nebudeme moct přijmout všechny děti. K zápisům přišlo dvaatřicet dětí a volných míst jsme měli osmadvacet. Zatím jsem ještě žádná rozhodnutí nevydala. Maminek jsem se ptala, do kdy mají mateřskou, kdy předpokládají svůj nástup do práce, a podle všech těchto informací teprve budu dělat zařazení a psát rozhodnutí. Takže i když například čtyři děti odmítnu, tak si myslím, že to nebudou nutně potřebné,“ vysvětlila ředitelka školky Marta Latnerová.

Dvě miroslavské mateřské školky naplánovaly zápisy na příští pondělí a úterý. „Zápisy se uskuteční v časech od osmi dopoledne do tří hodin odpoledne po oba dva dny. Zatím nemám tušení, kolik dětí k zápisu přijde. Volných míst bude letos určitě dostatek. Nepředpokládám, že bychom někoho odmítali,“ zakončila ředitelka mateřské školy v ulici Husova Ludmila Macků.

Kam k zápisu ve Znojmě

• MŠ Znojmo, nám. Armády 9

• MŠ Znojmo, Dělnická 2
(i pro odloučené pracoviště
Gránická)

• MŠ Znojmo, Holandská 2
(i pro odloučené pracoviště
Loucká 7)

• MŠ Znojmo, Pražská 80
(i pro odloučené pracoviště
MUDr. J. Janského13)

• MŠ Znojmo, Přímětice 279
(i pro odloučené pracoviště
Přímětice 116)

• MŠ Znojmo, nám. Republiky 15
a také na odloučeném pracovišti
Rudoleckého 19

• ZŠ JUDr. J. Mareše a MŠ,
Znojmo, Klášterní 2
a na odloučeném pracovišti
v Konicích

• ZŠ P. Diviše a MŠ, Znojmo,
Přímětice 569 na odloučeném
pracovišti v Mramoticích

• ZŠ a MŠ Znojmo, Pražská 98
na odloučeném pracovišti MŠ
Slovenská 33

Zdroj: MěÚ Znojmo