Fotovoltaické elektrárny, které v posledních letech zaplavily Znojemsko, mají stop stav. Na plánované elektrárny jej vystavily společnosti ČEPS a E.on.

„Vycházíme vstříc požadavku společnosti Česká energetická přenosová soustava (ČEPS) o přetíženosti sítí v České republice a hrozbě vypadávání elektrických sítí při přetížení. V současné době dáváme zamítavá stanoviska k připojení nových fotovoltaických elektráren,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti E.on Vladimír Vácha.

Dodal, že všichni noví zájemci, než začnou fotovoltaickou elektrárnu stavět, musí k ní mít jejich stanovisko. Ti, kteří souhlas při předkládání svých projektů již získali, tak samozřejmě připojeni budou, i když elektrárny teprve budou dokončovat.

„Vždy posuzujeme rezervovanou kapacitu sítě podle toho, jak bude fotovoltaická elektrárna velká v lokalitě, kde ji chtějí majitelé připojit,“ vysvětlil Vácha.

Podle odborníků se dočasné pozastavení může týkat až stovek projektů, pokud se počítají i menší elektrárny.

Jednou ze společností, které na Znojemsku postavily největší sluneční elektrárny, je Energy 21. Také jí se stop stav dotýká.

„Můžeme potvrdit, že jsme obdrželi od našich členů upozornění, že se tak děje i ve jmenovaných oblastech, které má v kompetenci distribuční společnost E.on. Evidujeme již několik desítek zamítavých žádostí,“ sdělila Zuzana Musilová ze společnosti Energy 21, která je členem České fotovoltaické průmyslové Asociace.

Znojemsko je totiž velmi atraktivní oblastí. „Množství zájemců o stavbu fotovoltaik tvoří také drobní spotřebitelé energie, kteří si panely umisťují například na střechy rodinných domků,“ nastínil Vácha.

Důvod, kterým ČEPS operuje, je zákonný závazek provozovatelů přenosových soustav na zajištěním spolehlivosti a bezpečnosti dodávek elektřiny.

„V okamžiku, kdy se do sítí připojuje veliké množství v úvozovkách nespolehlivých zdrojů, tedy těch, u kterých nelze regulovat výkon, který dodávají do sítě, hrozí nedostatek nebo naopak přebytek výkonu. Může dojít k extrémním případům takzvaného blackoutu,“ řekl Vácha.
Jak dlouho bude toto omezení trvat zatím není jasné. „To opravdu nikdo neřekne. ČEPS zpracovává studie, které by měly dát odpověď na otázku, kolik vůbec ještě je síť schopna unést a jak se bude chovat v případě plánovaných elektráren. Osobně se domnívám, že je to otázka několika měsíců, kdy budeme znát podmínky, za kterých můžeme další kapacity uvolnit,“ dodal Vácha.

Podle některých lidí je však rozruch kolem fotovoltaiky zbytečný.
„Pokud by se totiž postavily všechny plánované elektrárny, narostl by jejich instalovaný výkon z aktuálních 500 MW až na 7 000 MW. Pravděpodobnost takové situace se ale blíží nule,“ myslí si Jan Morkes, šéfredaktor magazínu Nazeleno.cz.