Dodavatelé přivezli a postavili stožáry pro umělé osvětlení. Nové prvky znojemského panoramatu vyvolaly rozdílné názory a otázky, zda klub zachová původní záměr a bude světla sklápět, pokud nebudou fotbalisté hrát večerní zápasy.

Manažer I. SC Znojmo Michal Belák sdělil, že klub se sklopením světel počítá. Chtěl jen, aby si lidé takříkajíc udělali obrázek. „V příštím týdnu plánujeme stožáry položit. Chtěli jsme, aby si mohla veřejnost prohlédnout, jak vypadá stadion se vztyčeným osvětlením, a pro porovnání, jak by vypadal, když budou stožáry složené," řekl Belák.

close Oficiální vyhlídkové místo na Hradišti nabízí v těchto dnech i takový pohled na Znojmo. zoom_in

Některé návštěvníky Znojma nejnovější doplněk panoramatu nijak neoslovil. V neděli se chtěla pokochat pohledem na Znojmo z oficiální vyhlídky u kaple svatého Antonína v městské části Hradiště Marta Kubešová ze středních Čech. „Znojmo je krásné město, jen nechápu, proč výhled odtud na kostely a památky kazí ty stožáry se světly. Osobně se mi to nelíbí," konstatovala Kubešová.

Naproti tomu sportovní fanoušek Pavel Urbánek se stožáry nemá problém. „Zvednuté mi vůbec nevadí, složené vypadají divně. Ve Znojmě jsou rozhodně horší architektonické takříkajíc skvosty, tohle není nic, co by někomu mohlo vadit. Nechal bych je postavené, aspoň by každý stadion hned našel," vtipkoval Urbánek.

Jednoznačně opačný názor má historik a městský zastupitel Jiří Kacetl. „Ze začátku padaly hlasy, že to je výmysl památkářů, který bude stát příliš mnoho peněz. Nyní se ukazuje, jaká by to byla rána, kdyby stožáry stály trvale. Panorama historické části Znojma patří k věcem, na něž můžeme být právem hrdí, je jedním z nejfotogeničtějších v zemi. Jakékoliv trvalé poškození by znamenalo trvalou ránu, která by bolela především nás, kdo ve Znojmě žijeme a máme ho rádi," argumentoval Kacetl.

close Oficiální vyhlídkové místo na Hradišti nabízí v těchto dnech i takový pohled na Znojmo. zoom_in

Dopad na panorama vadí i Haně Bílkové, ředitelce domu dětí nedaleko stadionu. „Na samotném stadionu mi vztyčená světla nevadí, ale z Kraví hory nebo z opačné strany bohužel přebijí vše ostatní. Proto je lepší, když budou sklopená. I když pak asi bude na stadionu méně místa," uvažovala Bílková.

Podle šéfa sportovní komise rady města Květoslava Svobody mají stožáry plnit svou funkci. „Byly koupené jako sklápěcí, proto je třeba je takto používat. Souhlasím, že krásné znojemské panorama ruší, na druhé straně v řadě evropských měst dnes taková osvětlení stojí a jsou vidět zdaleka. Nicméně pokud vím, klub má vůli a zájem světla skutečně používat jen tehdy, když je potřebuje na zápas," řekl Svoboda.