Podle zastupitele Jiřího Barabáše je snaha začlenit Strachotice do svazku VAK dlouhodobá. „Už v loňském roce jsme ustáli tlak vedení obce, a odmítli napojení Strachotic na vodovod VAKu. Letos starosta spolu s místostarostou připravuje podmínky pro napojení čistírny k VAKu. Přitom voda je obecní a kanalizace svazku obcí Strachotice-Slup. Na schůzi svazku starosta navrhoval, aby čistírnu provozoval zkušebně VAK," uvedl Barabáš.

Spolu s dalšími zastupiteli a některými obyvateli vesnice se podivuje nad tím, proč chce vedení obce mermomocí dostat vodu v obci pod kontrolu VAKu. „Není k tomu žádný racionální důvod. Navíc obec zvažuje vyvrtání dalšího vrtu v sousedství toho, který funguje už od roku 2007. V létě totiž ve špičce, když si lidé napouštějí bazény, může být vody trochu méně," naznačil Barabáš.

Podle jednoho z obyvatel sousedních Micmanic, které pod Strachotice spadají, mají Strachotice vody dostatek a není třeba získávat vodu jiným způsobem. „U nás nikdy nedostatek vody nebyl. Podle mých informací máme ještě deset tisíc kubíků vody rezervu, tedy asi třetinu té, kterou spotřebujeme. Občané se již dříve postavili proti snaze pana starosty kupovat drahou vodu ze Znojma," řekl Antonín Buchta.

Jak dodal, nelíbí se mu dvě základní věci. „Vůbec nevíme, proč vedení obce vyhlásilo zadávací řízení na projekt pro zajištění kvalty pitné vody. A také se nám nelíbí, že se nejprve hovořilo o množství vody, a nyní se mluví o kvalitě vody. Vedení Strachotic nám relevantním způsobem nevysvětlilo, proč postupuje tak, že chystá řešení, které bude pro obec dražší," dodal Buchta.

Bývalý policejní vyšetřovatel Buchta tvrdí, že provázanost pozice starosty a tajemníka VAKu je nasnadě. „Je jeho logickým úkolem získávat další obce pod vodárenský svazek. Jsem přesvědčený, že zde dochází k porušení zvláštní povinnosti při nakládání se svěřeným majetkem. Starosta složil slib zastupitele a má povinnost nakládat s majetkem s péčí dobrého hospodáře. To vše je nyní ve stádiu přípravy," dodal Buchta.

Vyjádření starosty Strachotic se redakci v pátek nepodařilo získat. Telefon nebral a na SMS nereagoval.

Místostarosta Ondřej Kubic ovšem jakékoli případné snahy jít pod VAK a brát vodu odjinud popřel. „Máme vlastní vrt i úpravnu vody a vše funguje. Navíc plánujeme jedna až dva nové vrty a také opravu čističky. Rozhodně neplánujeme brát vodu odjinud," řekl Kubic.

Výzva k zajištění kvality pitné vody podle místostarosty souvisí právě s plánovaným novým vrtem. „Zřejmě ano. Nebylo by na škodu překontrolovat a potvrdit si, že máme dobrou vodu," zakončil místostarosta­.