Zaprášené a ověšené pavučinami. Tak by vypadala většina webů znojemských politických stran, kdyby to byly reálné vývěsní skříňky na plotě u sídliště. Do jednadvacátého století a dynamického digitálního světa politické práce na internetu totiž většina znojemských stran nahlédne jen na pár týdnů volební kampaně. Poté své stránky přestane aktualizovat. Důvod je prý jednoduchý: nejsou lidi.

Vítěz posledních znojemských voleb, sociální demokracie, má svůj oficiální web již několik týdnů nepřístupný. „Zařídili jsme se podle pokynů z ústředí. Běží totiž nějaký spor o autorská práva ke stranickému logu, proto jsme stránku dočasně uzavřeli. S další aktualizací stránek počítáme. Na krajské konferenci jsme nedávno diskutovali o propagaci našich kandidátů pro krajské volby. Představíme je samozřejmě i na našem webu,“ uvedl předseda sociálních demokratů na Znojemsku, místostarosta Znojma Jan Grois.

V době, kdy stránky ještě fungovaly, obsahovaly zejména předvolební materiály. „Pokud vím, doplňovaly se tam pak ještě do loňského léta některé příspěvky o stranických aktivitách tehdejšího starosty Zbyška Kaššaie. Sám tento web příliš nepoužívám, ale rozhodně slouží ke komunikaci s našimi členy,“ dodal Grois.

Pouze předvolební prezentaci najdou návštěvníci i na webu znojemských nestraníků. „Hlavní formou komunikace s našimi příznivci jsou neformální schůzky. Web k tomuhle účelu příliš nepoužíváme. Jde také o technický problém v tom, že jako neformální uskupení nemáme sekretariát a aktualizace tak nemá kdo obstarávat,“ vysvětloval zaprášenou podobu webu lídr Miloš Bogdan.

Znojemští lidovci, další strana radniční koalice, vlastní web vůbec nemá. Zájemci najdou jen základní kontakty a informace v příslušné sekci celostátních stránek křesťanských demokratů.

Internetové zbraně ovšem složila i opozice. Občanští demokraté na své stránky od voleb očividně nesáhli. Funkční nejsou ani osobní stránky bývalého starosty Petra Nezvedy. „Děkuji všem návštěvníkům stránek za přízeň a těším se na budoucí setkání,“ zní jediný vzkaz, který na stránce visí.

Chybí profesionalita

Pavla Kovaříka, který se zabývá marketingem a radil občanským demokratům v minulé kampani, skomírání webů nepřekvapuje. „Komunální politika není do té míry profesionalizovaná, aby i po kampaních zůstávaly týmy, které by se mohly starat třeba i o aktualizaci webů. Víme ostatně, jak málo bývají strany aktivní po většinu volebního období. Podoba webů tomu jen odpovídá,“ poznamenal Kovařík.

Podle něj to není správné. „Weby jsou až na posledním místě, což v dnešní digitální době není úplně dobře. Proto by si internetové prezentace stran zasloužily alespoň základní pozornost a aktualizaci,“ uvažoval Kovařík.

K aktivním výjimkám zpravidla zaprášených webů patří ve Znojmě prezentace komunistů. „Máme výhodu v tom, že stránky pro nás udržuje a prakticky denně aktualizuje Pavel Macek, který ostatně podniká v příbuzném oboru. Naše stránky, myslím, patří v rámci strany k nejlepším v kraji,“ řekl okresní předseda komunistů Miroslav Vlašín.

Denně podle něj na stránky zavítá až dvě stě padesát lidí. „Vzhledem k tomu, že na úrovni celostátních médií čelíme faktické blokádě, je pro nás web důležitou součástí komunikace,“ dodal. Návštěvník stránek v současné době na webu najde pozvánku na stranický ples, usnesení městské konference partaje, informaci o setkání hraničářů nebo příspěvek klubu českého pohraničí o aktivitách německého revanšismu v poslední době.