Co tedy strážníci především dělají?
Každý strážník se dnes věnuje veřejnému pořádku ve Znojmě. Od odhazování nedopalků kuřáky či problémů s pejsky přes drobné krádeže až po vyžadování dodržování takzvané alkoholové či sexuální vyhlášky.

Když jste před lety vedení městské policie přebíral, v jakém byla stavu?
Byl to sice fungující útvar, ale řadu věcí bylo potřeba předělat. Stejně jak se vyvíjí společnost, vyvíjí se i obecní policie. Zdigitalizovali jsme například veškerou činnost. Lidé si jistě všimli toho, že strážníci například používají tablety. Také je nás dnes o osm více než tehdy.

Kola dříve označovali i břeclavští strážníci
Městská policie označí kola syntetickou DNA. Kvůli zlodějům

Proč je strážníků více?
Navýšení počtu strážníků vycházelo z navýšení činnosti naší práce. Navíc současný i bývalý starosta prosazuje politiku více strážníků v ulicích, více okrskářů, lepší pokrytí města. Rok od roku narůstá počet událostí, které řešíme. Jde o tisíce přestupků a dalších věcí. Dnes je nás celkem třiačtyřicet, ale tabulková místa máme pro dalších osm strážníků.

Kdo je Ivan Budín
∙ Věk: 44 let
∙ Profese: ředitel Městské policie Znojmo
∙ Vzdělání: Střední policejní škola, bakalářské studium na Policejní akademii, vystudovaný inženýr ekonomie
∙ Záliby: vinaření, práce ve vinohradu
∙ Oblíbené místo: kdekoli, kde teče voda. Ideálně řeky, kde je co nejméně lidí.

O práci strážníka není zájem?
To bych neřekl. Jednak jde o to, že klesá nezaměstnanost a lidé mají větší možnosti, jak se uplatnit. Na druhou stranu si ze zájemců pečlivě vybíráme. Jde nám o kvalitu, nikoli kvantitu. Řada z nich nesplní požadavky na fyzickou zdatnost, u psychologů pak naráží na nevyzrálost osobnosti.

Udržují si strážníci fyzickou kondici?
Jistě. Každý strážník musí každý rok projít testy z tělesné přípravy. Strážníci se sami snaží fyzičku si udržovat, například na služebně mají k dispozici posilovnu.

Před lety se ve Znojmě objevili strážníci na vozítkách známých jako segway. Proč zmizely? Byly zbytečné?
Šlo o ekonomickou rentabilitu a také vhodnost jejich použití. Jinak se s nimi jezdí po širokých bulvárech Karlových Varů nebo v Poděbradech a jinak po úzkých historických chodnících ve Znojmě.

Ilustrační foto.
Komplikace. Orlům se vzdaluje play-off, padli s FehérváremZnojmáci také zaznamenali úbytek psovodů se služebními psy. Proč je jich méně?
Dva psovodi odešli za jinou prací, nyní máme jen jednoho. Zatím nepociťujeme nedostatek psovodů. Psa používáme výhradně jako součást prevence a donucovací prostředek.

Soudě například podle reakcí na sociálních sítích vnímá řada lidí strážníky jen jako botičkáře. Lze obraz lidí z městské policie nějak vylepšit?
Použití technických prostředků známých jako botičky za mne kleslo asi na pětinu oproti dřívějšímu stavu. Obecně: Uznávání autorit je u dnešních mladých lidí podstatně jiné než u starší generace. Je to celospolečenský jev. Nepochopení práce policistů a strážníků. Zaškatulkování jako botičkáři podle mne souviselo s dřívějším zaměřením městské policie na dopravu. Dnes se, jak jsem již naznačil, zaměřujeme významně na veřejný pořádek. Navýšili jsme třeba počet preventistů a pořádáme řadu preventivních akcí. V listopadu jsme se třeba podíleli na protidrogovém vlaku, který přijel i do Znojma. Prošla jím většina žáků osmých a devátých ročníků základních škol. Pro obyvatele města jsme zdarma připravili forenzní značení jízdních kol, získáváme dotace na modernizaci a rozšiřování kamerového systému.

Ilustrační foto.
Brownfieldy? Mnohdy pustnou kvůli velkým očím majitelů

Kam by se měla městská policie vyvíjet?
Chceme dál doplňovat městský kamerový systém, modernizovat vozový park, ale také pracujeme na lidech. Strážníci se účastní kursů sebeovládání, kursů, při kterých strážníky připravujeme na situace se sebevrahy. Chráníme veřejný prostor, ve kterém lidé žijí. Zastávám postoj, že strážník je tu pro občana.