„Počítáme s tím, že každý segway ušetří jednoho až dva strážníky. A protože je na elektromotor a má tedy jen minimální provozní náklady, vrátí se náklady poměrně brzy,“ řekl nedávno starosta Znojma Petr Nezveda.

Segway má dvě kola a člověk ho ovládá pouze svými náklony. Jezdí až dvacetikilometrovou rychlostí a na jedno nabití ujede čtyřicet kilometrů. Kromě ceny kolem čtvrt milionu korun za kus může použití vozítek stát v cestě i nejasný zákon. Odborníci se nemohou shodnout, zda je segway chodec nebo motorové vozidlo.

„Máme stanovisko z ministerstva dopravy, podle kterého jde o chodníkové vozítko a jeho jízda na chodníku tedy neporušuje žádný zákon nebo vyhlášku,“ uvedl ale Nezveda. Strážníci budou vozítka využívat především v centru města a v některých okrajových částech. „Ve středu města bude vypomáhat jeden muž na vozítku třem okrskářům. Lidé segway ale často uvidí také v Příměticích a v okolí Dukelské ulice,“ řekl ředitel městské policie Petr Kolouch. Vozítka na sobě budou mít nápis „Městská policie.“