Strážníci ve Znojmě a Moravském Krumlově jsou letos při udělování pokut přísnější. Dokazují to aktuální statistiky, které vykazují stoprocentní nárůst řešených přestupků právě městskou policií.

„Počet udělených pokut za přestupky proti veřejnému pořádku, za majetkové přestupky nebo přestupky proti občanskému soužití, je téměř totožný s loňským rokem. Jde obvykle o pokuty ve výši sto korun. U vyšších pokut se ale čísla prvního pololetí loňského a letošního roku výrazně liší,“ vypočítal ředitel Městské policie Petr Kolouch. Tisícikorunovou pokutu dostalo podle jeho vyjádření v první polovině loňského roku jen devět hříšníků. Letos jich strážníci za stejné přestupky udělili už čtyřiačtyřicet.

Strážníci přitvrdili i v Moravském Krumlově. „Za dvanáct měsíců loňského roku jsme na pokutách vybrali osmatřicet tisíc korun. Za první pololetí tohoto roku je to už jednatřicet tisíc,“ uvedl velitel moravskokrumlovské městské policie Rudolf Fráňa.

Ve Znojmě strážníci nejčastěji řeší majetkové přestupky, jako jsou krádeže, ničení a poškozování majetku, nebo znečištění veřejného prostranství.
„K odhalení těchto přestupků pomáhá všímavost občanů a především kamerový systém. Lepší výsledky mají strážníci i v zadržení celostátně hledaných osob. Za celý minulý rok jich byl devět, prvních šest měsíců tohoto roku jich našli bezmála dvacet,“ vypočítal Kolouch.

Delikty, které strážníci nevyřeší na místě, předávají přestupkové komisi. Ta projednává přestupky i za obce, které o to požádají a mají se Znojmem uzavřenou smlouvu.

„Takových obcí je nyní kolem padesátky. Toto číslo se mění, bývalo jich i více,“ řekla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová. Nejčastěji komise řeší přestupky proti občanskému soužití. Jsou to různá napadení, rvačky, urážky, nadávky, vyhrožování, či drobné ublížení na zdraví. „Další početnou skupinou jsou majetkové přestupky. Komise například řeší poničení či odcizení cizí věci. V těchto případech komise uděluje pokuty do patnácti tisíc korun,“ dodala Šipošová.

V Miroslavi lidé vloni strážníky nepotkávali. „Neměli jsme lidi, kteří by chtěli u Městské policie pracovat. Letos jsme tu měli čtyři měsíce jednoho strážníka, teď už slouží dva,“ přiblížil místostarosta Miroslavi Roman Volf. Podle jeho slov je určité zlepšení pořádku ve městě vidět.