Pět desítek stromů sází o víkendu pracovníci Městské zeleně a patroni, kteří si jednotlivé javory a tulipánovníky adoptovali. V sobotu kloužou dělníci v bahně na dešti a patroni většinou přihlíží zpod deštníků. V neděli zejména rodiny s dětmi s chutí přikládají ruku k dílu při sázení hlavní aleje.

„Koupili jsme strom dceři, aby ho tady v parku měla. Jsme rádi, že jsme si strom mohli adoptovat, je to dobrý nápad," pochvaluje si při sázení jednoho z prvních javorů na straně u gymnázia Lucie Bajcarová. K dílu se čile má i její šestiletá dcera Míša. „Líbí se mi to, že si můžu stromek zasadit, a těším se, jak poroste," říká školačka, zatímco se s s viditelnou chutí ohání lopatou.

O kousek dál sází strom pro vnuka Vladislav Rakušan. „Je pěkné být u toho, když vzniká nový park. Strom jsem věnoval vnukovi. Na zdejším gymnáziu jsem kdysi studoval, vidím v tom tedy jakousi symboliku. A myslím, že když už se něco dělá, má se to udělat z gruntu," říká Rakušan.

Mezitím se do práce u dalších javorů pouští hloučky dělníků a patronů. Občas sice spadne pár kapek deště, ale pracuje se jim mnohem příjemněji než v sobotu. To se ve vytrvalém dešti do sázení pouští jen ti nejodolnější. Jako jeden z prvních si lopatu bere do ruky Jaroslav Šmerda.

„Strom koupila naše dcera starší dceři k Vánocům. Ta ale bydlí u Prostějova, a navíc očekáváme narození vnoučete, proto jsme se sázení zhostili my. Byl bych ale mnohem raději, kdybychom si mohli adoptovat některý ze starších stromů. Kácelo se jich totiž příliš mnoho," dává Šmerda najevo, že si ponechává své výhrady k nové podobě parku.

S chutí se, nehledě na bláto a déšť, do sázení pouští i usměvavá řeholnice. „Strom mi loni věnovali kolegyně k šedesátinám. Zahrady a vše kolem nich miluji a mám ráda tulipány, proto je to pro mně velký dar že si tady můžu zasadit strom," říká sestra Bernardeta.

Jinak se v sobotním odpoledni brodí v bahně hlavně dělníci z Městské zeleně. „Máme tu přes dvacet lidí, takříkajíc vše, co má ruce a nohy. Práce je to v tomhle počasí těžká, ale důležité je, že to prospívá stromům," podotýká ředitel Městské zeleně Radoslav Habrdle.

Další patroni nových stromů buď v dešti zůstávají doma, nebo práci spíš přihlížejí. „Tulipánovník jsme si s přáteli adoptovali rádi. Je to současně pěkná legrace i něco prospěšného pro město. Ale sázet dneska nejdeme, raději to necháme odborníkům. Ale rádi se podíváme a pak půjdeme strom zapít," glosuje ze skupinky přátel další z patronů Rostislav Polach.