Dílen je jedenáct a děti svou šikovnost zkouší s papírem, dřevem i voskem.
„Zkusím si všechno. Už jsem byl na korálkách, teď si vyrábím perníčky. Mám sněhuláka, anděla, ještě si vykrojím kapříka,“ hlásí šestiletý prvňák Zdenda, který je v Miroslavi na návštěvě z Liberce.

Na předvánoční akci v kulturním domě chodí rád. „Už jsem tady byl, nejvíc se mi tehdy líbilo, když jsem si z vosku motal svíčky, to si půjdu zase zkusit,“ dodává hovorný kluk, zatímco si vehementně vyvaluje těsto na další perníček.

V hloučku dětí a dospělých kolem řezbářské dílny postává s rodiči i šestiletý David. „Jsem tady poprvé. Nevíc se mi zatím líbily perníky, to bylo hezký. Zkusil jsem si taky motat svíčky,“ vypočítává další školák a čeká, až si pod vedením řezbáře do prkénka vyryje vánoční přání, které si sám namaloval.
Mezi stolky s dílnami v přízemí i prvním patře kulturního domu se proplétá i šestiletá Adélka. Jako mnoho dalších se těší na perníčky, ale už si zkusila i práci s voskem. „Odlévala jsem voskové ozdoby a taky jsem vyráběla drátěné ozdoby. Byla jsem tady už loni a všechno se mi líbilo, “ pochvaluje si další malá návštěvnice.

Kulturním domem prochází v sobotním dopoledni i dospělí. Většinou doprovází své ratolesti, další se přišli jen podívat, nebo si poslechnout například vystupující znojemské Pěvecké sdružení Vítězslav Novák. „No jo, my už se jen díváme, protože už nemáme tak pevnou ruku jako ty děti. Však jsme v té škole strávily pětatřicet let, tak už se můžeme dívat a nechat práci mladším,“ usmívá se důchodkyně .

Strom řemesel má už své pravidelné účastníky i mezi dospělými, kteří mají na starosti jednotlivé dílny. „Perníčky mám na starosti asi čtyři nebo pět let. Obvykle chystáme těsto tak z deseti kil mouky a většinou ani nezbude,“ říká Jarmila Májová.
Potvrzuje, že děti perníčky vykrajují rády. „Rádi sem chodí i kluci, kteří si taky chtějí zkusit, jak se s těstem pracuje a něco z něj sami vyrobit,“ dodává.

I když program v kulturním domě trvá jen několik hodin, pořadatelé z miroslavského domu dětí akci chystají ve spolupráci s radnicí a místním sdružením Marek několik měsíců. „Vánoční strom řemesel jsem dostala na starost hned, když jsem v září do domu dětí nastoupila. Od té doby jsme pracovali na přípravách, zařizovali materiál, domlouvali spolupracovníky na dílny a zajišťovali kulturní program,“ říká Eva Mikešová z miroslavského domu dětí.