Místostarosta Znojma Jakub Malačka vyzývá další dobrovolníky, aby se přihlásili ke společnému dubnovému sázení. „Přijďte v sobotu 4. dubna a pomozte nám vysadit tisíce sazenic stromů, a obnovit tak plochu přes jeden hektar lesa, který zde poničilo sucho a kůrovec. Vítaný je každý, ať už je ze Znojma nebo z okolních obcí,“ pozval na akci Malačka.

Zalesňování se uskuteční pod odborným dohledem zaměstnanců Městských lesů Znojmo, které loni ve svých lesích vysázely více než tři sta tisíc stromků. Zalesňovalo se z více než osmdesáti procent listnatými stromky.

Na zalesňování je v lesní školce objednáno jedenáct a půl tisíce sazenic. „Jedná se o 8 200 kusů dubu zimního, patnáct set habru obecného a 180 javoru mléče na první plochu. Druhá plocha se bude zalesňovat lípou malolistou, a to v počtu 1620 kusů. Jednotlivé druhy dřevin jsme vybrali s ohledem na polohu a klimatické podmínky dané lokality,“ sdělil ředitel Městských lesů Zdeněk Trojan.

Za ruku k dílu čaj i špekáček

Zalesňování odstartuje v devět hodin dopoledne u koupaliště v Mramoticích, kde bude stát také informační stánek organizátorů a kam by měly směřovat první kroky dobrovolníků. Pro dobrovolníky bude připraveno potřebné nářadí a pracovní rukavice. Chybět nebude bezplatné občerstvení v podobě horkého čaje, kávy, vody a navíc od dvanácti do tří hodin bude mít každý možnost opéct si špekáček. Konec akce bude závislý na tom, kolik dobrovolníků přidá ruku k dílu, předpoklad je kolem třetí odpoledne.

Jedná se o první velkou akci tohoto typu, kterou Znojmo s městskými lesy pořádá. „Předem nevíme, jak velký zájem máme očekávat ze strany veřejnosti. Proto dobrovolníky prosíme, pokud mají možnost, ať s sebou vezmou vlastní pracovní rukavice i motyky. Také doporučujeme sledovat již nyní, a hlavně v den akce, událost na Facebooku, kde budou aktuální informace a fotografie z akce,“ dodal Malačka.

Sázení mladých stromků se chtějí zúčastnit také volejbalisté z mramotického Orla. „O sázení vím, četl jsem o něm. S kamarády zvažujeme, že přijdeme sázet taky. Les máme hned vedle koupaliště, kde jsme dlouhé roky pořádali volejbalové turnaje a zažili jsme tam spoustu legrace,“ řekl Deníku spoluzakladatel mramotických volejbalových turnajů František Stehlík.

Sázet se chystají také místní dobrovolní hasiči. „Jsme s vedením Znojma v úzkém kontaktu a na tuhle akci pochopitelně půjdeme také. Počítám že společně s dětmi a rodinnými příslušníky nás budou řádově desítky,“ naznačil velitel SDH Mramotice Milan Rada.