Je čtvrtek odpoledne a strážníci spolu se šestnáctiletými studenty vyráží do prodejen a trafik. Slečna se spolužákem dostávají peníze z kasy městské policie, skrytou kameru a nahrávací diktafon.

„Naším cílem je zmapovat si místa, kde alkohol a cigarety prodají mladistvým, aniž si ověří jejich věk,“ popisuje ředitel městských strážníků Petr Kolouch.

Pak vyráží spolu se studenty do první trafiky na Kovářské ulici. Slečna poprosí o cigarety a obchodník neodmítne. Nato do provozovny přichází preventista se dvěma strážníky. Prodavače informuje o tom, že prodal cigarety dívce, která není plnoletá.

„Nejsem si toho vůbec vědom,“ odpoví prodavač.

Strážník seznámí pána za pultem s tím, že vše je nahrané. „Dnes to pro vás skončí pouze domluvou, příště si musíte dávat pozor,“ uvádí preventista.

Prodavač se začne obhajovat. „Takový ty tichošlápky, co sem chodí a posílají jiné kluky, ty už mám obhlídnuté, ale dnes jsem tedy naletěl,“ ubezpečuje prodavač.

Jako druhé a třetí místo jsou na řadě trafiky na Horním náměstí. Středoškoláci přesně opakují postup z první prodejny. Výsledek je stejný. Bez jakýchkoliv dotazů dostávají krabičku cigaret.

„Dnes vám finanční sankci neudělím, doufám, že bude stačit domluva. Pokud si nejste jistá, máte právo po každém požadovat občanský průkaz,“ poučuje strážník prodavačku.

Na řadu přichází samoobsluha na Slepičím trhu, kde si studenti vyhlédli láhev vína. Prodavačka je však nekompromisní. „Chtěla po nás občanku, i když jsme se ji snažili přesvědčit, že víno je pro rodiče,“ popisují studenti.

Test strážníků pokračoval až do pozdních odpoledních hodin. „Prošli jsme prodejny v dolní části města a v Příměticích,“ dodává ředitel.