Studií chtějí odhalit kdy a kde je lidé odhazují. „Studie se zaměřuje na úmyslné nebo neúmyslné pohození nebo ponechání odpadu v ulicích měst a obcí nebo v přírodě a také v blízkosti dopravní infrastruktury. Jejich výskyt, složení a vlastnosti a to z hlediska možného nakládání s nimi a nákladů s tím spojených.,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Karolína Janečková.

Do zkoumané skupiny nepatří odpadky odložené mimo určená místa, tedy na nelegálních skládkách nebo v okolí sběrných nádob. „Pohozený odpad musí obvykle na svoje náklady likvidovat obec či město. Tento problém se dlouhodobě týká také Znojma“ dodala Janečková.

Muchova Slovanská epopej.
Velký návrat: Moravský Krumlov schválil výpůjčku Slovanské epopeje na pět let

Výzkumníci také posoudí odpovědnost výrobců například obalů a možnost jak by se mohli podílet na nákladech spojených s úklidem. Pro výzkum si fakulta vybrala několik lokalit, a s posbírané odpadky podrobili rozboru v areálu svozové společnosti ve Znojmě. „Prošli centrální část města, Horní náměstí, nám. Republiky, Svobody ale i obchodní ulice Obrokovou, Velkou Michalskou, Divišovo náměstí, Vídeňskou třídu a část Pražské ulice. Také odpočinkové parkové části města, zastávky a nádraží veřejné hromadné dopravy a cyklostezky,“ vyjmenovala Janečková.

Dvě zlaté a jednu stříbrnou medaily získaly sauvignony Znovínu Znojmo na světové soutěži v Bruselu.
Sauvignony Znovínu mají světové zlato, nejvíc z republiky, podívejte se

Na nepořádné spoluobčany se zlobí důchodkyně Anna Němečková. "Nechápu, jak někdo může odhodit třeba papír od oplatků, normální člověk si ho dá do kapsy a vyhodí u nejbližšího koše nebo doma," podělila se.

Už dříve Znojemští podpořili například výzkum zeleně vědců ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity se sídlem v Lednici.