V Nemocnici Znojmo se střídá s ostatními zdravotníky na stanovišti, kterému se říká triage. „Třídíme pacienty před vstupem do nemocnice podle naměřené tělesné teploty a případných symptomů jako je třeba kašel, dušnost, únava, slabost, zimnice a podobně. Kontrolujeme úplně všechny. Teplotu přeměřujeme i zaměstnancům. Pokud se nám něco nezdá, konzultujeme veškeré postupy s centrálním příjmem a infekčním oddělením, kde je personál neustále na telefonu,“ přibližuje studentka.

Ilustrační foto.
Hrozí hackerské útoky na nemocnice. Zálohujte data, doporučují odborníci

Někteří lidé přicházejí přímo s kašlem, dušností a horečkou. „Takoví mají většinou už v ruce žádanku na vyšetření na infekčním oddělení. Jindy zjistíme zvýšenou teplotu a třeba kašel náhodně, kdy pacient přichází úplně kvůli něčemu jinému. Hlavním cílem na tomto stanovišti je tedy roztřídění pacientů na neinfekční a potenciálně infekční. Přeměřujeme samozřejmě i pacienty, které přiveze sanitka. Jsou pouze dvě cesty, kudy se pacient může dostat do nemocnice. Buď ho pošleme po zelené, čisté zóně, nebo po červené, potenciálně infekční. Někteří z nás dobrovolníků pomáhají i jako sanitáři na Infekčním oddělení,“ naznačuje budoucí lékařka.

Jak upozorňuje, dobrovolníků z řad studentů je kolem ní více. „Společně se mnou do nemocnice dochází více mediků z několika univerzit, a proto se mezi sebou na směnách střídáme pořád dokola.

Brněnští architekti z kanceláře Hua Hua přišli s projektem roušky pro Lego postavičku.
V Brně vyrobili nejmenší koronavirové roušky v republice: pro panáčky z Lega

Janečková pracuje ve dvanáctihodinových směnách. „Vše je přizpůsobeno naší časové dostupnosti a možnostem. Někdo chodí dvakrát týdně, někdo čtyřikrát. Já měla zatím naplánované na každý týden čtyři směny. Z toho dvě noční a dvě denní,“ říká mladá žena.

Svoji práci v první linii bere maximálně zodpovědně. „Samozřejmě se snažím dodržovat všechny hygienické postupy, abych minimalizovala riziko nakažení. Většinou to během dne nějak nevnímám, že jsem v kontaktu s tolika lidmi. Ten pocit se však mění, když posíláme pacienta po červené zóně jako potenciálně infekčního. V tu chvíli mi prolítne hlavou mírná obava, co když?“ přemítá.

A jestli má strach z nakažení? „Lhala bych, kdybych řekla, že ne,“ svěřuje se.

Pandemii Covid-19 intenzivně studuje. „Na úplném začátku celé této Covid-19 situace jsem pořád doufala, že se všechno nějak vyřeší a odejde to tak rychle, jak to přišlo. Jsem věčný optimista. Bohužel je problém poněkud vážnější. Celá situace je bezprecedentní, je potřeba si v takových chvílích zachovat chladnou hlavu. Snažím se každý týden zjišťovat nově dostupné informace o světové pandemii a hlavně o situaci u nás. Je jasné, že to bude běh na delší trať a nikdo pořádně neví, co přesně ještě čekat. Jsou to všechno jen odhady a propočty,“ myslí si Janečková.

Cedule se znakem města a QR kódem u vchodu do miroslavské radnice.
Od otevírací doby až po virtuální prohlídku. Města na Znojemsku sází na QR kódy

Vládní opatření vnímá jako striktní, ale nutná. „Ráda chodím mezi lidi, cvičit, do kavárny, plavat nebo jen tak posedět večer s kamarády. To už několik týdnů není možné, ale není to nic, co bych z pohledu studentky nějak nezvládala. Jsou to všechno věci, které k životu právě teď nepotřebuji a zatím se s tím psychicky vypořádávám dobře. Samozřejmě bych mluvila určitě jinak, kdybych musela vydělávat a živit celou rodinu a přišla bych o práci. Odpovídám tedy pouze z pohledu třiadvacetileté studentky, která se nestará o žádného dalšího člena domácnosti a do práce chodí pouze dobrovolně,“ povídá studentka medicíny.

Svoji lékařskou specializaci teprve zvažuje. „Postupně vyřazuji obory, které si mě zatím moc nezískaly. Hodně mě zajímá obor gynekologie a porodnictví nebo onkologie,“ naznačuje Janečková.