Rok žil nenápadným životem v domku na okraji Suchohrdel u Miroslavi mezinárodně hledaný Slovák Martin Bihári. Slovenská média, která nyní soustředila svoji pozornost i na Suchohrdly o něm hovoří jako o mafiánovi. U našich východních sousedů byl v nepřítomnosti odsouzený za založení zločinecké skupiny na 21 let. Čelí také obžalobě z třech vražd a v dalších případech je obviněný. Na útěku byl od roku 2010.

Pro hledaného muže přišla zásahová policejní jednotka přímo do domu kde žil minulý pátek dopoledne. Jihomoravská policejní mluvčí Petra Ledabylová pak v pondělí potvrdila, že u Znojma policisté zadrželi nebezpečného pachatele, na kterého byl vydán zatykač na Slovensku. Podrobnosti neuvedla.

Celá vesnice s necelými pěti sty obyvateli je zprávami o tom, že mezi nimi žil kriminálník těžkého kalibru zaskočena. „Když ho zatkli, nemohl jsem pak vůbec spát. Je to neuvěřitelné, kdo také s vámi může na vesnici bydlet. Přitom jeho paní je strašně hodná," uvedl muž ze sousedství, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce jej však zná.

close Slovák Martin Bihári. zoom_in

Bihári, známý na Slovensku pod přezdívkou Rus, žil podle obyvatel vesnice i starostky jako běžný člověk. „Přistěhoval se s partnerkou a malým chlapcem asi před rokem. Nastěhovali se do domku, který kdysi prodala jedna slečna a vlastnil jej brněnský majitel. Nebyli u nás nahlášeni k trvalému pobytu, ale například poplatky za dopad přišla partnerka toho muže osobně na úřad zaplatit," řekla starostka obce Barbora Arndt.

O Bihárim starostka hovoří jako o spíše nenápadném muži. „Chodil i do hospody nebo na fotbal, normálně se ženou a dítětem chodili po vesnici a zdravili se s místními. Dokonce opravoval dům, ve kterém bydlel, přestože nebyl jeho. Nikoho ani ve snu nenapadlo, že by to mohl být hledaný zločinec," naznačila Arndt.

Slovenský server Pluska.sk informoval, že Bihári alias Rus dostal v roce 2010 echo a před policejní razií utekl. „Vesničané ho znali jako Maťa a popisovali ho jako slušného muže. Jediné, nad čím se pozastavovali, bylo, že nikam necestoval, přestože tvrdil, že vlastní velkosklady," napsal server s tím, že Bihári alias Rus měl u domu bílou oktávii se slovenskými registračními značkami.

Zatčení muže se velmi aktivně věnují slovenská média. Slovenský zpravodajský web aktualne.sk k dopadení muže uvedl, že jde o jednoho z šéfů slovenského podsvětí. Bihári je údajně bossem gangu působících v oblasti slovenského Sence.

Na Slovensku se koná v této kauze od ledna proces, a to v Biháriho nepřítomnosti. Dopaden byl ve chvíli, když se už toto soudní jednání blíží ke konci. Lze předpokládat, že mezinárodně hledaný muž bude vydán do své vlasti.

Členové senecké mafie údajně podnikatele nutili, aby jim platili za ochranu. Mají prý na svědomí vyděračský únos, hrubý nátlak na prodejce drog a také zapálení jeho auta. Dále jsou podezřelí z toho, že zapálili několik provozoven, jejichž majitelé odmítali platit výpalné. Údajně také obchodovali s falešnými dálničními známkami.Slovenský zpravodajský web k dopadení Biháriho uvedl, že se stal šéfem senecké mafie v roce 2004 po vraždě jejího tehdejšího bossa Petra Havasiho.

close Mafiánského bosse Martina Biháriho hledal Interpol. Rok žil v Suchohrdlech u Miroslavi. zoom_in