První písemné zmínky o obci se datují už k roku 1360, kdy jsou Suchohrdly u Miroslavi označovány jako tvrz „Sucherle“. Nejvýznamnější památkou v obci je kostel sv. Markéty, který zde stojí od 14. století. Na zdejším statku žili i rodiče T. G. Masaryka. Jeho otec pracoval jako kovář. V obci se nachází několik artéských studní, které místní využívají k závlahám zeleně, kterou tu v hojném počtu vysazují.

Zajímavostí je vznik názvu obce. „Území obce se nachází na někdejších bažinách, právě toto místo ale předkové nazývali ‚suché hrdlo‘, protože to bylo jediné místo, kde se daly mokré plochy přejít,“ přiblížila starostka obce Barbora Arndt.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. V obci aktivně působí Tělovýchovná jednota, zejména oddíl kopané, ZO Českého svazu chovatelů, ZO Českého svazu zahrádkářů, místní pobočka Moravského rybářského svazu, Suchohrdelské ženy, Sbor dobrovolných hasičů a Myslivecké sdružení Kačenka.

Obyvatelé tu mají k dispozici základní a mateřská školu, knihovnu a obchod, v blízkosti vede železniční trať, která je ale v tuto dobu nevyužívaná pro přepravu lidí.