Po pás ve vodě, zničené zdi a podlahy domu, mokrý nábytek i elektronika. Povodeň ve svém domě na vlastní kůži už dvakrát zažila Libuše Goldová, která bydlí v domku v ulici U Potoka v Suchohrdlech.

Důchodkyně má strach a obavy z velké vody i přesto, že obec nechala opravit silnici před domem a zaměstnanci obce právě v těchto dnech čistí koryto potoka před jejími okny.

„Už jsem byla dvakrát vyplavená a nechci tak hrůzný zážitek s velkou vodou prožít znovu,“ popsala Goldová. Podle jejích slov není nikde žádné koryto či kanál, který by v ulici odváděl vodu do potoka.

„Mám strach, že až bude hodně pršet, voda znovu poteče do domu,“ dodala žena. Řešení se snažila najít už dříve. „Nechali jsme si kanál udělat sami, protože obec s tím pořád nic nedělala. Jenže při nové stavbě silnice nám kanál úplně vyhodili,“ uvedla Goldová.

Podle důchodkyně je silnice hodně pod úrovní potoka.
„Já bych to takhle určitě nikdy nenavrhla. Myslím si, kdyby tu roury nechali, voda by na silnici vůbec nestála,“ řekla Goldová.

Se svými problémy se obrátila na vedení obce.

Starostka Suchohrdel tvrdí, že se nic zvláštního neděje a vše je v pořádku. „V nejbližší době se bude dláždit výpusť do potoka. Silnice je totiž ještě stále ve výstavbě a my jsme ji zatím nepřevzali. Všechno se může hodnotit až poté, co bude stavba dokončená,“ řekla starostka Hana Matochová.

Spád silnice

Odborníci, podle slov starostky, zpracovali projekt, při kterém mysleli i na spád silnice.

„Chtěli jsme s místostarostou obce celou situaci paní Goldové vysvětlit, jenže nám vůbec neotevřela,“ popsala starostka.

Dodala, že při posledních silných přeháňkách už k žádnému problému v ulici U Potoka nedocházelo. „Silnice prošla zatěžkávací zkouškou. Ale i tak budu muset zjistit, jestli v místech voda zůstává. Spád vozovky z obou stran do potoka je odkloněný ve směru od domu paní Goldové,“ upozornila Matochová.
Podle starostky je paní Goldová stále nespokojenou obyvatelkou.

„Pokud přijde velký déšť a potok nepojme tolik vody, potom se může stát, že se voda začne rozlévat do ulic. Ale celou situaci průběžně sledujeme a snažíme se, aby odtok vody ze silnice byl zajištěný,“ objasnila.

„Věřím tomu, že se místní obyvatelé velké vody bojí, protože v tomhle území je určité riziko. Ale obec se snaží udělat maximum,“ řekla Matochová.
Obavy z vody, která v minulosti poškodila dům i zařízení, má také sousedka Libuše Goldové.

„Od posledního vytopení mám pořád vlhko v domě. Zdi jsou až do poloviny mokré. Při deštích jde největší proud vody přímo sem,“ popsala Marie Růžičková.

Silné deště

Problém s vodou z dešťů potvrdil další z místních obyvatel, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce jej však zná.

„Je pravda, že když víc zaprší, voda stojí v místě přímo před domem paní Goldové,“ uvedl muž.

Myslí si, že by v kritickém místě mohly být odvodňovací kanálky, podobné těm, které se zpravidla dělají na dálnicích.

„Potom by voda mohla stékat do potoka. Ona totiž nemá kudy odtéct. Myslím si, že když už je asfalt hotový, tak je příliš pozdě něco dodělávat,“ zakončil muž.