Stovky, možná tisíce dětí a jejich rodičů znají Dům dětí a mládeže v Šumné a také jeho ředitele Milana Šnajdara. Svojí prací pro děti a mládež se díky dvaceti rokům nepřetržité práce nesmazatelně zapsal do povědomí všech lidí, kteří pracují s dětmi, a to nejen na Znojemsku. Nyní jeho zřizovatel, Jihomoravský krajský úřad, nařídil jeho sloučení s DDM ve Znojmě.
Přestože úředníci kraje neoficiálně hovoří o čistě ekonomickém důvodu ukončení činnosti DDM v Šumné, náměstek hejtmana Stanislav Juránek mluví více diplomaticky. „Důvodem sloučení obou zařízení je málo dětí v Šumné. Jde o nutný krok, který by měl vést k tomu, že aktivity v Šumné budou pokračovat alespoň na odloučeném pracovišti ve Znojmě,“ sdělil Juránek.
Podle ředitele nedaleké citonické základní školy Jindřicha Bulína je však dojíždění do kroužků ve Znojmě pro řadu rodin z vesnic nereálné.
„Chápu, že jde o peníze, které poskytuje a o kterých rozhoduje kraj, ale pokud dům v Šumné nebude fungovat, pochybuji, že děti z vesnic budou jezdit do Znojma. Je to velká škoda,“ uvedl Bulín.
Vrásky na čele přibyly především řediteli šumenského domu dětí Milanu Šnajdarovi. Muž, který je upoutaný na invalidní vozík, věnoval domu dětí posledních dvacet let svého života. „Jde o to, že nedosahujeme předepsaných normativních výkonů. Tedy, že v kroužcích máme zapsáno jen asi čtyři sta šedesát žáků z požadovaných sedmi set sedmdesáti. Do tohoto čísla se však nepočítají děti z mateřských škol ani dospělí, kteří u nás také fungují,“ nastínil důvody sloučení domů Šnajdar.
Zkušený a krajem i ministerstvem školství za práci s dětmi oceněný ředitel nevylučuje nejčernější scénář, podle kterého by dům dětí v Šumné mohl zamknout své prostory definitivně. „Nebude to asi hned od prvního ledna, ale může se tak stát během několika dalších měsíců,“ dodal Šnajdar. Podle ředitele má sloučení ještě schvalovat krajské zastupitelstvo příští týden.
Další osudy zaměstnanců DDM v Šumné i dětí by měly být v rukou ředitelky znojemského domu dětí Hany Bílkové. „Z kraje máme pokyn, abychom začali pracovat na sloučení obou organizací. Nyní teprve zjišťujeme, co lze provést. Protože zatím nemám žádné povědomí o tom, kolik dostaneme peněz a další důležité informace, nemohu v tuto chvíli říci, který z několika scénářů nakonec použijeme. Můj zájem je zachovat vše tak, jak dosud funguje. Obávám se však, že to nepůjde,“ nastínila Bílková.
Určitou naději pro práci lidí s dětmi v Šumné naznačil Jaroslav Varaďa ze společnosti Antipol, která se šumenským domem spolupracovala. „Zastupujeme Konto bariéry a s domem dětí jsme například připravovali kalendáře s obrázky dětí. Pokud by DDM v Šumné mělo skončit, pokusíme se zajistit projekt, který by šumenskému domu mohl pomoci fungovat. Navíc dům by jako rozpočtovka mohl získat nějaké peníze i vlastní činností,“ nastínil šanci na další fungování domu Varaďa.