Ikona práce s dětmi na Znojemsku, nejen na jižní Moravě velmi známý ředitel DDM v Šumné Miloslav Šnajdar, opouští svoji práci v domě dětí a mládeže. Muž, kterého před sedmi lety za jeho činnost ocenilo vedení Jihomoravského kraje, se stal po sloučení znojemského a šumenského domu dětí patrně nadbytečným.

Svůj odchod nechtěl ředitel Šnajdar příliš komentovat. „Končím k jednatřicátému březnu. Paní ředitelka znojemského domu dětí mi nabídla, jak jí zákon nařizuje, jinou pozici. Šlo o práci na částečný úvazek a takovou, kterou jsem vzhledem ke svému handicapu nemohl akceptovat,“ řekl Šnajdar.

Podle informací, které redakce Znojemského deníku Rovnost získala, mělo být novou pracovní náplní ředitele například vedení zájmového kroužku či práce na letní činnosti dětí a mládeže. „To u mne, bohužel, nepřipadá v úvahu. Proto jsem podobnou nabídku nemohl přijmout,“ dodal Šnajdar.

Co bude dělat dál muž, který dětem obětoval, přestože je připoután na invalidní vozík, podstatnou část svého produktivního života, ředitel zatím neřeší. „Teď budu odpočívat. Od pátku budu čerpat volno a dovolenou. V tuto chvíli opravdu nevím, co dál. Vůbec se mi o tom nechce přemýšlet,“ svěřil se Šnajdar.

Ředitelku znojemského domu dětí, pod který kvůli rozhodnutí kraje šumenský dům dětí od ledna patří, Šnajdarovo rozhodnutí mrzí. „Já jsem panu řediteli nabídla jinou pozici, ale on ji nepřijal. Byla to nabídka na pedagoga volného času. Bohužel jinou volnou pozici nemám. V tomto případě by mohl pracovat v Šumné. Osobně mne to moc mrzí. Snažila jsem se najít cestu, jak získat finanční prostředky, abychom si pana ředitele udrželi a zaplatili, ale nepodařilo se to,“ uvedla ředitelka Domu dětí a mládeže ve Znojmě Hana Bílková.

Jako obrovskou ztrátu vidí v podobě odchodu Šnajdara ředitel základní školy v Citonicích Jindřich Bulín. „S Milanem Šnajdarem jsme spolupracovali přes dvacet let. Je to opravdový odborník na svém místě. Fakt, že se pro něj nenajde místo, je smutný. Vychází to z rozhodnutí kraje, který sloučil domy dětí ve Znojmě a v Šumné. Bohužel, ekonomika dnes vládne světu a toto je jeden ze smutných důsledků,“ zlobil se Bulín.

Citonický ředitel se obává, že časem kroužky, které šumenský dům řídil, zcela skončí a dům úplně zanikne. „Myslím si, že Znojmo dům v Šumné nebude chtít a ten jako centrum práce s dětmi a mládeží v tomto regionu úplně skončí. Nechci být špatným prorokem, ale myslím, že kroužky dětí skončí a děcka se budou flákat po venku,“ varoval Bulín.

Podobný kritický scénář však ředitelka znojemského DDM vyvrací. „Všechny kroužky, a je jich kolem čtyřiceti, fungují a celou dobu fungovaly na školách v okolních obcích. Pokud bude chuť ze strany škol, nevidím důvod, aby kroužky končily,“ reagovala Bílková.
Budova DDM v Šumné je v majetku obce. Co s ní bude dál, zatím není jasné. „My ten objekt prioritně nepotřebujeme. Tam jsou jen kanceláře a odpoledne se tam schází neplacený školní klub. Ten se může scházet i jinde,“ nastínila Bílková.

Starosta Šumné Petr Cejpek je roztrpčený kroky kraje, který domy mládeže sloučil. „Kraj nás o slučování vůbec neinformoval. Myslím si, že kroky vedení kraje nebyly dobře provedené. Hejtman v minulosti mluvil o zanedbaných regionech včetně Vranovska. Tady bych čekal právě jejich vstřícný krok. To se ale nestalo,“ shrnul Cejpek.

Miloslav Šnajdar získal od v roce 2004 Cenu Jihomoravského kraje jako osobnost, jejíž dílo a činnost výrazným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj a přispívá k jeho věhlasu a dobrému jménu.