„Měli jsme tu svatebčany, kteří byli oddáni u kapličky Felicitiny studánky pod Vranovským zámkem. Jeden pár jsme také oddali na molu v Lančovské zátoce a letos historicky poprvé se tu konala i svatba na lodi,“ říká Miklíková.

Už nyní má vranovský úřad další tři zájemce o svatbu na parníku. „První svatba byla na lodi Valentýna, ostatní už budou na nové výletní jachtě Viktorii. Zajímavostí na těchto svatbách je, že kapitán lodi musí udržet kurz ve vodách Vranova, aby byl obřad platný,“ popisuje matrikářka Miklíková.

Například loď s nevěstou a ženichem v sobotu vyjela z části vranovské hráze, která spadá pod Lančov.

Proto kapitán musel zajet až do poloviny jezera, kde už jsou vody Vranova. Kdyby ale zajel dál, už by to byl zase katastr Onšova.

Vranovská matrikářka je už ale teď nervózní z další svatby. Jeden mladý pár přišel nyní s nápadem oddat se v balónu.

„Už teď se mi třepou kolena. Musím přiznat, že se bojím na balkóně ve druhém patře, natož v balónu. Snažím se ale snoubencům vyjít vstříc a tak to snad vydržím,“ prozrazuje s úsměvem Miklíková.

Svatby mimo obřadní síň jsou většinou o několik tisíc dražší a mladí lidé jsou ochotni do svého velkého dne investovat téměř cokoliv. Lákadlem pro ně je stále i svatba na Vranovském zámku.

„Letos budeme mít celkem patnáct svateb. A to se v červenci a srpnu svatby na zámku nekonají z důvodu velkého počtu prohlídek,“ vysvětluje Miklíková.

Zatím nejutajovanější svatbu na zámku měl europoslanec Vladimír Železný. Se svojí ženou tajili místo své svatby do posledního dne. Své „ano“ si řekli v listopadu před čtyřmi lety.

Vranov je také vyhledávaným místem pro letušky. „Hodně se u nás chtějí brát letušky a piloti. Jsou pracovně vytížení a my si s nimi domlouváme schůzky i o víkendu, takže je to pro ně u nás výhodné,“ říká Miklíková.

Kromě netradičních zážitků z mola či lodi má matrikářka zážitky i ze samotného průběhu obřadu.

„Musím říct, že nervóznější je vždycky muž. Ten to ale neskrývá a klidně si i zapláče.

Naopak nevěsty nechtějí dát najevo svoji nervozitu a ve třetině případů se stává, že se začnou při slavnostním projevu hlasitě smát,“ vypráví Miklíková.

„Jednou se nevěsta tak smála, až se smíchy otřásala a nikdo ji nemohl zastavit,“ popisuje.