První svatba roku 2023 se konala 21. ledna a poslední 22. prosince. „Před oltářem v kostele si sliby vyměnilo osmatřicet párů. Asi třetina párů už měla na svatbě jedno nebo více dětí. Největší věkový rozdíl mezi novomanželi byl dvacet let," sdělila Denisa Mandátová z Oddělení vnějších vztahů znojemské radnice.

Jak doplnila, skutečnost, že na svatbu není nikdy pozdě dokazují data narození některých ženichů a nevěst. „Ti nejstarší se narodili v roce 1949. Mezi snoubenci byli i cizinci z nedalekého Rakouska, Slovenska nebo Ukrajiny, ale i z Izraele, Japonska, Thajska nebo Mongolska. Na tři sta snoubenců vstupovalo do manželství poprvé,“ shrnula další zajímavosti Mandátová. 

Stejné místo, stejní svatebčané, jen s rozdílem sedmdesáti let. Manželé Karel a Markéta Konečtí ze Znojma (na snímku) oslavili platinovou svatbu. Popřál jim místostarosta Jan Blaha (vlevo).
Sedmdesát let spolu: Markéta a Karel ze Znojma měli platinovou svatbu

Kromě nezvyklé barevné kombinace svatebního oblečení matrikářka Jana Ryšavá jen tak nezapomene i na několik dalších svateb. „Jeden pár se bral už potřetí. První svatba byla uzavřena v cizině a nebyla platná. Po druhé svatbě se manželé rozvedli a loni uzavřeli manželství znovu. Na jedné svatbě ženich nevěstě při jejím příchodu zazpíval, na jinou svatbu, která se konala mimo radnici, jsme zase přijeli čtvrt hodiny před začátkem a nevěsta nám otevřela v županu. Zpoždění svatba měla, ale jenom malé,“ vzpomínala matrikářka. 

Diamantovou svatbu, tedy šedesát společných let, loni oslavily čtyři páry, zlatou svatbu mělo devatenáct párů.

Středeční požár domu v Tulešicích. Zásah hasiči zcela ukončili až ve čtvrtek odpoledne.
Po požáru v Tulešicích přišli o domov. Důchodkyni se synem pomůže sbírka

Rozvodů bylo roku 2023 sto jednatřicet. Nejvíce se rozváděla manželství uzavřená v roce 2019, celkem devět. Jedno manželství skončilo po dvaapadesáti letech, na druhé straně nejkratší loni rozvedené manželství trvalo necelých osm měsíců.