Poměrně klidně prožilo Znojemsko přelom roku a první víkend roku 2011. Jen hasiči museli kvůli kůlně zapálené zřejmě zábavní pyrotechnikou vyjíždět už sedmnáct minut po silvestrovské půlnoci. Policisté pak po ránu museli chladit horké hlavy rváčů v Hrušovanech nad Jevišovkou. Vcelku klidnou službu měli i posádky záchranné služby. Dvě desítky oznámení prověřovali v poslední den roku znojemští strážníci.

„K požáru dřevěné kůlny u rodinného domu ve Strachoticích vyjeli hasiči sedmnáct minut po půlnoci na Nový rok. Sedm minut před půldruhou v noci oznámily jednotky lokalizaci a krátce po třetí hodině ranní likvidaci požáru. Aby se hasiči dostali k ohořelým trámům na půdě kůlny, museli vyházet uskladněné seno,“ informoval operační důstojník hasičů. Na místě zasahovali znojemští a hrušovanští profesionálové a dobrovolné jednotky z Božic a Slupi.

Okolnosti požáru prověřuje i policie. „Slámu uloženou na půdě stodoly zapálila zřejmě rachejtle odpálená ze silnice zatím neznámým pachatelem. Oheň způsobil škodu čtyřice tisíc korun. Policie možné cizí zavinění požáru vyšetřuje,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Policisté měli práci v soboto nad ránem v Hrušovanech. „Krátce před půl sedmou ráno jsme na tísňové lince přijali informaci o rvačce v baru na Nádražní ulici. Policisté pak museli na místě urovnávat konflikt pětice mužů, kteří zřejmě příliš dlouho a příliš usilovně slavili začátek nového roku,“ dodala mluvčí. Potyčku dvou mladíků řešili kolem šesté ráno také znojemští strážníci na náměstí Svobody.

Policisté během svátečních dní museli řešit také různé sousedské neshody. „Hlídky několikrát vyjížděli kvůli stížnostem na příliš hlučné oslavy Silvestra u sousedů. V jednom případě si muž z Kravska stěžoval, že rachejtle odpalované sousedy dopadají na jeho pozemek. Žádnou škodu ale neutrpěl,“ doplnila mluvčí.

Jako poměrně klidnou hodnotil službu na přelomu roku i vedoucí lékař znojemské záchranky Arnošt Růžička. „Několik výjezdů v souvislosti se silvestrovskými oslavami jsme měli, zejména v nočních hodinách. Šlo ale o spíše drobnější případy. Svou roli při ni občas sehrál i alkohol,“ hodnotil Růžička.

Opilci a vandalové zaměstnávali na přelomu roku také znojemské strážníky. Prvního podnapilého, který zřejmě začal s oslavami příliš brzy sbírali strážníci ze země už ve čtvrtek večer. „Dispečer vyslal hlídku na Pražskou ulic, aby ověřila telefonické oznámení, že tam leží podnapilý člověk. Hlídka na místě nalezla jednašedesátiletého muže, který byl nejen v silně podnapilém stavu, ale měl i po pádu poraněnou ruku,“ uvedl preventista městské policie Petr Hladký. Jelikož muž nebyl s to zvládat své jednání, převezli jej strážníci do Brna na záchytku. . Muž byl převezen do znojemské nemocnice k ošetření, a protože nedokázal ovládat své jednání a hrozilo tak, že by se v opilosti mohl dostat opět do situace, kterou by si způsobil další zdravotní újmu, převezli jej strážníci do protialkoholní záchytné stanice v Brně. Náklady vzniklé městské policii převozem bude muž muset uhradit.“

Na Silvestra odpoledne asistovali strážníci záchranné službě, která ošetřovala opilého muže na ulici Kramářské. „Pětapadesátiletý muž se záchranářům odvděčil nadávkami. Fyzickému útoku museli bránit právě přivolaní strážníci,“ dodal Hladký.

Během noci pak strážnici mimo jiné kontrolovali únik vody z potrubí pod Jarošovou ulicí. „Poruchu nahlásili technikovi vodárenské společnosti, který prasklé potrubí uzavřel. Strážnic pak místo poruchy opakovaně sledovali, pro případ, že by vyteklá voda zamrzla a ohrožovala auta a chodce,“ podotkl Hladký.

Práci měli strážníci i na Nový rok po ránu. „Po páté hodině ranní hlídka vyjela na Dolní Českou, kde měla být podle telefonického oznámení rozbitá výloha jednoho z obchodů. Strážnicí na místě zjistili, že rozbité jsou ještě výklady dvou dalších prodejen. Jednotlivé objekty zabezpečili a případ předali státní policii,“ informoval Hladký.